Trojmedzie opätovne spojilo Slovákov, Čechov i Poliakov

TK KBS, ph; ml | 25. 08. 2012 21:50Trojmedzie 25. augusta (TK KBS) - Spoločná štátna hranica medzi Slovenskom, Českou republikou a Poľskom v sobotu 25. augusta 2012 spojila niekoľko stoviek veriacich na Trojmedzí. Na mieste, kde sa stretávajú tri krajiny slávili spoločnú svätú omšu pútnici z Ostravsko-Opavskej, Bielsko-Źywieckej a Žilinskej diecézy. V spolupráci s obcou Čierne, Združením obcí Jablunkovska a Gminou Istebna to bolo už 4. spoločné stretnutie obyvateľov troch susediacich štátov.

Pútnici zo Slovenska sa zišli pri Kostole sv. Petra a Pavla v Čiernom a odtiaľ spolu so žilinským biskupom Tomášom Galisom putovali na Trojmedzie. Krátko po desiatej hodine začal spoločný program scénkou, ktorú predviedli mladí združení v medzinárodnom projekte Archa mladých. Hlavný celebrat Tomáš Galis v úvode svätej omše pozdravil pútnikov a vyzdvihol výnimočnosť stretnutia i spomienku na Pannu Máriu Kráľovnú. Pomocný biskup Bielsko-Źywieckej diecézy Piotr Greger v homílii rozvíjal myšlienku služby a pripomenul fakt, že Európa sa tvorila práve putovaním kresťanov a jediným jazykom, ktorému všetci rozumeli bola evanjeliová láska. „Evanjelium nás vyzýva do služby. Budujme Európu na evanjeliových základoch kresťanstva“ dodal biskup.

Na záver svätej omše pozdravil prítomných ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz a ponúkol recept na riešenie súčasnej krízy od sv. Benedikta: „Ora et labora. Európa má vtedy nádhernú budúcnosť ak budeme poctivo pracovať a modliť sa za náš kontinet.“ Pred záverečným požehnaním žilinský biskup dnes po prvý raz oslovil svet prostredníctvom internetovej sociálnej siete Twitter. V krátkom textovom príspevku oznámil spustenie nového informačného webu www.rio13.sk pre Svetové dni mládeže v Riu 2013 a Národné stretnutie R13 v Ružomberku.

Po svätej omši nasledoval pestrý kultúrny program, ktorý pripravili jednotlivé krajiny. Na stretnutí sa zúčastnili aj predstavitelia miestnych samospráv a obcí z Jablunkovska, Gminy Istebna a Kysúc.

TK KBS informoval Peter Holbička[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2022