Predsedníčka Pápežskej akadémie o reforme Obamu

TK KBS, RV mf; ml | 25. 05. 2012 16:40USA 26. mája (RV) – „Do očí bijúce porušenie náboženskej slobody,“ takto Mary Ann Glendonová v novinách Wall Street Journal definovala zdravotnícku reformu prezidenta USA Baracka Obamu. Predsedníčka Pápežskej akadémie sociálnych vied reagovala na znenie zákona, ktoré ukladá povinnosť, a to aj katolíckym organizáciám, hradiť prípadné náklady za antikoncepciu, potraty a sterilizáciu svojich pacientov.

„Hlavným cieľom tohto zákona,“ uvádza Glendonová, „nie je ochrana zdravia žien, ide tu predovšetkým o pokus zaradiť náboženské organizácie do politickej agendy“. Predsedníčka pápežskej akadémie trvá na tom, že obavy súvisiace s tou otázkou sa netýkajú len „katolíckej menšiny“, ale „všetkých náboženstiev“, pretože „v hre je poslanie všetkých cirkví, vrátane katolíckej, poskytovať sociálne služby, akými sú zdravotná starostlivosť a vzdelanie pre všetkých bez rozdielu vyznania, a to bez ohrozenia ich viery“.

Bývalá americká veľvyslankyňa pri Svätej stolici tvrdí, že „náboženské štruktúry, ktoré poskytujú vzdelanie, zdravotnú starostlivosť a sociálne služby, sú v skutočnosti nútené stať sa nástrojom politickej správy, vláda cez tieto základné služby ukončí upevňovanie monopolu“. To podľa nej znamená degradáciu náboženstva do postavenia súkromnej podnikateľskej činnosti. Pripomenula aj žalobu, ktorú proti vláde Washingtonu podalo 43 katolíckych organizácií, aby zastavili nadobudnutie platnosti spomínanej právnej normy.

Glendonová v rozhovore uvádza: „Katolíci a nekatolíci v celej krajine žiadajú súdy, aby odmietli bezprecedentný útok na možnosť jednotlivcov a náboženských skupín praktizovať svoju vieru, bez nútenia k tomu, aby porušovali osobné a najhlbšie morálne presvedčenia.“ V závere dodáva: „Ak sa zákon nezmení, vyradí to náboženskú slobodu z jej popredného miesta medzi najobľúbenejšími slobodami v celej krajine.“[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021