Biznismen o zmene po návšteve Jána Pavla II. na Kube

TK KBS, RV CZ; ml | 30. 03. 2012 10:23Miami, 30. marca (RV CZ) – Návšteva Svätého Otca na Kube nevzbudzuje len radosť a pozitívne dojmy. Týka sa najmä Kubáncov žijúcich v Miami. Časť z nich sa domnieva, že cesta Benedikta XVI. do tejto krajiny znižuje šance na demokratické zmeny na ostrove a poskytne podporu a argumenty vládnucemu režimu. O tom, ako je tomu naozaj, hovorí David Adams, ktorý opísal premenu kubánskeho biznismena žijúceho v USA Carlosa Saladrigasa. Tento muž pred prvou historickou púťou Jána Pavla II. na Kubu v roku 1998 organizoval v Miami protestu lídrov opozície a prominentných amerických politikov. Podarilo sa mu vtedy zhromaždiť takmer 10-tisíc ľudí, ktorí prejavili nesúhlas s vypravením zvláštnej lode s pútnikmi z Miami.

Teraz, o štrnásť rokov neskôr, Saladrigas priznáva, že sa vtedy mýlil. Nielenže podporil návštevu Benedikta XVI. na Kube, ale spolu s manželkou a stovkami kubánskych utečencov sa tam aj vypravil. „Chcem byť so svojimi kubánskymi bratmi. Je to akási odveta na mne samotnom,“ vysvetľuje biznismen. Saladrigasov postoj odráža zmenu v názoroch mnohých kubánskych utečencov z Miami. Prieskumy ukazujú pokles podpory sankciám uvrhnutým na Kubu Spojenými štátmi a zároveň tiež podporu možnosti utečencov navštevovať svoje rodiny. Hoci niektoré skupiny vyzývali v miestnych médiách k bojkotu návštevy Benedikta XVI., ich idey nezískali v Miami veľkú podporu. Nedošlo ani k organizovaným protestom proti púti Svätého Otca.

Väčšina kubánskych utečencov v Amerike pred návštevou uvádzala, že bude sledovať cesta Benedikta XVI. v priamom prenose. Saladrigas hovorí, že púti Jána Pavla II. prešiel akýmsi očistením. Od tvrdej línie kubánskeho Američana schvaľujúceho radikálnu izoláciu ostrova v medzinárodnom priestore sa premenil na človeka veriaceho v možnosť budovania mostov medzi Kubáncami na ostrove a v Miami. V záveru svojej reflexie pripomína, že k podobnej premene mohlo dôjsť jedine vďaka ceste Jána Pavla II. pred 14 rokmi. A pretože práve tam, v srdci symbolu stredoeurópskeho komunizmu, mohol volať, aby sa Kuba otvorila svetu a svet Kube, môžu ľudia, ktorí tam žijú, hľadieť s nádejou do budúcnosti.[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2022