Spovedník v Santa Maria Magiore o poslaní Slovákov v Ríme

TK KBS, ml; ml | 13. 02. 2012 06:37Rím, 13. februára (TK KBS) – Okolo 50 zástupcov slovenských laických hnutí a združení, ktorí v týchto dňoch absolvujú v Ríme Púť k hrobu sv. Cyrila, navštívili v rámci programu aj viaceré kostoly a baziliky. Nechýbala medzi nimi ani Bazilika Santa Maria Maggiore. TK KBS pri tejto príležitosti prináša rozhovor s jedným zo spovedníkov v Bazilike, dominikánom P. Ľubomírom Melom.

P. Melo, ako vnímate účasť slovenských pútnikov v Ríme?

„Slováci v Ríme, to je veľmi dôležitá vec, lebo slovenské knihy majú svoj prvopočiatok tu. Tu boli prekladané, a bolo by dobré, aby Slováci poznali svoje korene. Nie sú len z 18. storočia, ale sú z ôsmeho a deviateho storočia, ako nám svedčia baziliky Santa Maria ale aj praxe.“

Z toho vyplýva, že Slováci majú byť na čo hrdí...

„Áno, Slováci majú byť na čo hrdí, a práve prítomnosť v Ríme je veľmi dôležitá.“

Prečo?

„Pretože nesú so sebou posolstvo domov a tým ukazujú zmysel putovania ďalším.“

Zástupcovia slovenských laických hnutí a združení putujú v znamení duchovnej prípravy na slávenie 1150. výročia príchodu svätých Cyrila a Metoda na naše územie. Čo to môže pre nich v tomto znamení znamenať?

„Apoštolát sa začína vyučovaním, katechizovaním. Práve tieto katechézy sv. Cyrila a Metoda môžu byť pre nás podnetom, aby sme si udržali nielen kresťanstvo, ale aj kultúru ako takú a zostali Európanmi."

Pripravil: Michal Lipiak[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2022