Z Grécka do Petrohradu priniesli posvätný opasok Panny Márie

TK KBS, RV r,ml; jk | 25. 10. 2011 16:28Rusko, 25. októbra (RV) – Jedna z najuctievanejších relikvií pravoslávnych kresťanov prišla do Petrohradu. Posvätný opasok Panny Márie po prvýkrát v histórii opustil kláštor Vatopedi na hore Athos, na gréckom ostrove Chalkidiki. Vzácna relikvia bude putovať Ruskom až do Moskvy. Iniciatívu pripravila Nadácia sv. Ondreja Prvopovolaného.

Relikvia – ako informuje agentúra AsiaNews – pri tejto príležitosti prvýkrát opustí grécky pravoslávny kláštor i samotné Grécko, odkedy je na tomto mieste uchovávaná a uctievaná. Relikviu bude na jej púti cez Ruskú federáciu sprevádzať 20 pravoslávnych mníchov. Archimandrita Jefrem, predstavený tisícročného mužského kláštora Vatopedi na hore Athos, povedal, že pre Rusko urobili „výnimku“, keďže kláštor odmietol podobné žiadosti zo strany mnohých štátov, vrátane USA a pravoslávneho Rumunska. Posvätný opasok sa do Grécka vráti 23. novembra.

Opasok bol – podľa tradície – utkaný samotnou Pannou Máriou. Krátko pred svojim nanebovzatím ho Panna Mária darovala apoštolovi Tomášovi. Následne bol dlho uchovávaný v Konštantínopole, až kým sa ho nezmocnil bulharský kráľ v 14. storočí. Neskôr bol srbským princom Lazárom I. Hrebeljanovičom darovaný kláštoru Vatopedi. Už mnoho stáročí mnísi dávajú veriacim vlastnoručne vyrobené opasky podľa vzoru vzácnej relikvie, spolu s modlitbami a inštrukciami, ako držať zvláštny pôst. Podľa legendy totiž tieto opasky pomáhajú liečiť ženskú neplodnosť. Zvláštnosťou je, že posvätný opasok Panny Márie je opatrovaný na hore Athos, na ktorú smú vystúpiť jedine muži. Práve preto putovanie relikvie po Rusku bude jedinečnou príležitosťou pre veriace ženy zhliadnuť a pomodliť sa pri relikvii.[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2022