Benedikt XVI. pokračoval v návšteve, zavítal do Erfurtu a Etzelsbachu (2. deň)

TK KBS, RV, RV CZ, TS CBK, ml; ml | 23. 09. 2011 22:20Pápež Benedikt XVI. dnes pokračoval v návšteve rodného Nemecka. Jeho program začal súkromnou svätou omšou v kaplnke Apoštolskej nunciatúry v Berlíne. TK KBS bude mapovať aj druhý deň návštevy, ktorú je možné naživo sledovať ::na TV LUX.::

Svätý Otec Benedikt XVI. začal dnešný program na súkromnej svätej omši v kaplnke Apoštolskej nunciatúry v Berlíne. Po nej sa stretol so zástupcami moslimskej komunity.

Najviac moslimov žije práve v Berlíne, kde bola postavená aj prvá mešita v Nemecku. Nemecko má približne štyri a pol milióna občanov s moslimským vierovyznaním, z nich 70 percent tvoria Turci. Moslimské obce spravujú v Nemecku asi desať islamských detských škôlok a 15 islamských škôl uznaných štátom.

Stretnutie otvoril svojím pozdravom prof. Mouhanada Khorchide, islamský teológ Vestfálskej Wilhems - Universität, ktorý sa s pápežom stretol už v roku 2005 pri príležitosti Svetových dní mládeže v Kolíne nad Rýnom. „My moslimovia a kresťania svojimi stretnutiami zdôrazňujeme, že veríme v rovnakého Boha – Boha Abrahámovho, Izákovho, Jakubovho a Izmaelovho“. Upozornil tiež, že kvôli širokej palete predstáv o Bohu, ktoré sú i vo vnútri dvoch náboženstiev, je nutné hľadať správne kritéria, „aby sme

vedeli, či vôbec hovoríme o Bohu a nie len o jeho subjektívnej alebo dokonca politickej projekcii.“

Benedikt XVI. poďakoval prof. Khorchidemu za slová privítania a dodal, že stretnutie je pre neho dôkazom, že nemeckí katolíci a moslimovia žijú v atmosfére vzájomnej úcty a dôvery. Tiež ocenil odvahu moslimov vyznávať kolektívne svoju vieru. „Mnoho moslimov prikladá náboženskému rozmeru života veľký význam, čo je v spoločnosti, ktorá inklinuje k vytesňovaniu tohto aspektu na svoj okraj či pri najlepšom do oblasti osobného rozhodnutia, niekedy chápaného ako provokácia.“ (...) Katolícka cirkev sa

rozhodne zasadzuje za to, aby sa verejnému rozmeru náboženskej príslušnosti dostalo náležitého uznania,“ dodal Benedikt XVI.

::Príhovor Benedikta XVI. pred moslimskou komunitou::

Po stretnutí s moslimskou komunitou sa pápež s Berlínom rozlúčil a o 10.00 odletel do Erfurtu, hlavného mesta Durínska, federálneho štátu v strede Nemecka.

Dvadsaťtisícový Erfurt je dnes mestom študentov (žije tu 30-tisíc poslucháčov miestnej univerzity, jej súčasťou je tiež teologická fakulta). Erfurtskú diecézu, ktorá zahŕňa vyše dva milióny obyvateľov Durýnska, z nich je katolíkov asi sedem percent, vedie biskup Mons. Joachim Wanke. Ten spoločne s prezidentkou spolkovej krajiny Durýnsko, Christine Lieberknechtovou, Benedikta XVI. s doprovodom privítal na erfurtskom letisku.

Pápež potom navštívil erfurtskú katedrálu. Biskup Wanke vo svojom privítaní uviedol, že je to po prvý raz, keď mesto navštevu pápež. Požiadal Svätého Otca, aby miestnych kresťanov posilnil svojím svedectvom viery. Benedikt XVI. potom pozdravil pomocného erfurtského biskupa, katedrálnu kapitulu a zastavil sa k úcte pozostatkov sv. Bonifáca a tichej adorácii. Potom sa podpísal do zlatej knihy, pozdravil s profesormi teologickej fakulty a poklonil pred hrobom biskupa Huga Aufderbecka,

predchodcu súčastného diecézneho biskupa.

Patrónkou erfurtskej diecézy je sv. Alžbeta Durínska a ku Katolíckej cirkvi sa tu hlási 8 percent obyvateľstva. Po návšteve starobylej románskej katedrály Panny Márie, z roku 1154, v ktorej v roku 1507 prijal kňazské svätenie Martin Luther, sa Svätý Otec stretol v bývalom augustiniánskom kláštore so zástupcami Evanjelickej cirkvi Nemecka. Na stretnutí nechýbal ani predseda Rady nemeckej evanjelickej cirkvi, pastor Nikolaus Schneider, ktorý už pred stretnutím označil návštevu pápeža v

Lutherovom bývalom kláštore za významnú udalosť.

::Príhovor Benedikta XVI. počas stretnutia so zástupcami Evanjelickej cirkvi::

Po stretnutí s evanjelikmi predsedal Benedikt XVI. v kláštornom kostole ekumenickej bohoslužbe. Úryvok z evanjelia s Ježišovou modlitbou za jednotu učeníkov prečítal kardinál Kurt Koch, predseda Pápežskej rady pre jednotu kresťanov. Podľa slov Benedikta táto Ježišova modlitba za jednotu učeníkov nie je starou záležitosťou, ale naopak o ňu prosí Otca neustále.

Táto jednota spočíva v tom, že veríme v jedného Trojjediného Boha Stvoriteľa a našou úlohou je o ňom spoločne svedčiť a byť v službe človeku, ktorého Boh stvoril na svoj obraz, uviedol vo svojej homílii Benedikt XVI.

::Homília Benedikta XVI. počas ekumenickej bohoslužby v Erfurte::

Po obede v erfurtskom seminári sa pápež vrtuľníkom presunul na pútnické miesto Etzelsbach. Na priestranstve pred kaplnkou predsedal bohoslužbe mariánskych vešpier, ktoré podľa údajov polície navštívilo 90-tisíc ľudí. V homílii Benedikt XVI. pripomenul význam tohto pútnického miesta v dobách oboch bezbožných diktatúr, keď sa tam veriaci začali hojne utiekať, aby si

vyprosovali vnútorný pokoj.

::Homília pápeža Benedikta XVI. počas vešpier v Etzelsbachu::

Po skončení vešpier pápež odišiel s doprovodom späť do Erfurtu a v sobotu 24. septembra ho čaká tretí deň návštevy Nemecka.

Cesta Benedikta XVI. v Nemecku na TK KBS:

::Benedikt XVI. v Nemecku (1. deň)::[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021