Pápež Benedikt XVI. začal oficiálnu návštevu rodného Nemecka (1. deň)

TK KBS, ZENIT, RV, TS CBK, ml; ml | 22. 09. 2011 23:08Nemecko - "Kde je Boh, tam je budúcnosť" - v duchu týchto slov dnes začal svoju návštevu Nemecka Svätý Otec Benedikt XVI. Ide o prvú oficiálnu návštevu, na ktorú pozval pápeža nemecký prezident Christian Wulff. Benedikt XVI. zavítal do rodného Nemecka už po tretíkrát. Prvýkrát prišiel v auguste 2005 na 20. Svetové dní mládeže v Kolíne n./Rýnom a druhýkrát v septembri 2006 bol v Bavorsku. Cesta Svätého Otca vyvrcholí v nedeľu 25. septembra. Program Benedikta XVI. je možné nájsť na ::tomto mieste::.

TK KBS bude jeho návštevu mapovať každý deň v spravodajských blokoch.

Svätý Otec Benedikt XVI. začal svoju 21. apoštolskú cestu ráno na rímskom letisku Ciampino. Prezidentom krajín, cez ktoré prelietal, poslal pozdravné telegramy, ktorých obsah je možné nájsť na ::tomto mieste::.

Počas letu na palube lietadla okrem iného pápež reagoval na protesty, ktoré jeho návštevu sprevádzajú. Na otázku novinárov odpovedal, že v slobodnej spoločnosti a navyše v sekularizovanej dobe ide o "normálnu vec". Zdôraznil, že je dobré, že je možné vyjadriť opačný názor. "Je to súčasť našej slobody a musíme si uvedomiť, že sekularizmus a vzdor voči katolíctvu v našej spoločnosti je silný. Ak tieto protesty prebiehajú civilizovaným spôsobom, nemožno proti tomu nič namietať."

::Pápež Benedikt XVI. odpovedal na otázky médií::

Okolo 10:30 pápež so sprievodom priletel na medzinárodné letisko Tegel v Berlíne. Svätého Otca privítal nemecký prezident Christian Wulff, jeho manželka Bettina a spolková kancelárka Angela Merkelová. Z cirkevných predstaviteľov ho podľa protokolu privítali apoštolský nuncius v Nemecku, Mons. Jean-Claude Périsset. Nechýbal ani berlínsky arcibiskup Mons. Reiner Maria Woelki a predseda Konferencie biskupov Nemecka Mons. Robert Zollitsch. Čestná stráž pápeža pozdravila salvami.

Po pristátí pápeža oficiálne privítali v parku v zámku Bellevue v Berlíne. Nasledoval zápis do zlatej pamätenj knihy, predstavenie delegácií oboch štátov a uvítacia ceremónia spojená s vojenskou prehliadkou za účasti asi tisícky hostí, medzi ktorými boli aj predstavitelia rôznych cirkví. Pápeža následne privítal prezident Christian Wulff. Svätého Otca „privítal doma“ a docenil prínos kresťanov pre spoločnosť. Svoj prvý príhovor predniesol aj pápež Benedikt XVI. Zameral sa v ňom na vzťah náboženstva a slobody a náboženstvo v protiklade so životom, v ktorom každý sleduje len svoj individualizmus, ponúkol ako základ spolužitia v spoločnosti.

"Neprišiel som, aby som sledoval politické a ekonomické záujmy – ako to oprávnene robia iní štátnici, ale prišiel som sa stretnúť s ľuďmi, hovoriť o Bohu,“ povedal pápež počas ceremónie. Zároveň ubezpečil, že vie o vzrastajúcom nezáujme spoločnosti v Nemecku o náboženský život. „Dejiny Nemecka a kresťanstva sú pevne spojené,“ zdôraznil prezident vo svojom pozdrave. „Cirkev a štát v SRN sú nezávislé, ale nie paralelné, pretože životy kresťanov sa prepletajú so životmi ostatných občanov,“ podotkol prezident Wulff. Vyjadril tiež veľkú radosť, že pápež navštívi Erfurt, kde pôsobil Martin Luther.

::Príhovor Benedikta XVI. pri oficiálnom privítaní::

Pred 13:00 sa konalo oficiálne stretnutie pápeža s federálnou kancelárkou Angelou Merkelovou. Svätý Otec sa potom premiestnil na Apoštolskú nunciatúru. Popoludní vystúpil s príhovorom vo federálnom parlamente v berlínskom Reichstagu. Bolo to po prvýkrát v dejinách, čo v tomto parlamente prehovoril pápež. V Bundestagu ho privítal predseda Spolkového snemu Norbert Lambert. Pápež v príhovore všetkých uistil, že ako rodený Nemec zostáva so svojou vlasťou i naďalej spätý a pozorne sleduje všetko dianie. Zameral sa na otázku - Čo je dobro a čo je zlo? Čo je právo naozajstné a čo je právo len zdanlivo? - na ktoré musia odpoveď hľadať nielen politici.

::Príhovor Benedikta XVI. v nemeckom parlamente::

Program Benedikta XVI. pokračoval stretnutím so zástupcami nemeckej židovskej komunity. Svätého Otca za ňu pozdravil ich predseda Dieter Graumann. Pápež okrem iného povedal: "Domnievam, že my kresťania si máme stále viac uvedomovať svoju vnútornú príbuznosť s judaizmom. Pre kresťanov nemôže byť spásna udalosť pretrhnutá. Spása prichádza práve zo Židov (por. Jn 4, 22). Tam, kde je konflikt Ježiša s judaizmom jeho doby videný povrchne, ako oddialenie sa Starej zmluvy, dochádza nakoniec k jeho redukcii na ideu oslobodenia, ktorá považuje Tóru iba za otrocké dodržiavanie obradov a vonkajších predpisov. V skutočnosti však Kázanie na hore neruší Mojžišovský zákon, ale odhaľuje jeho skryté možnosti a necháva zaznieť nové nároky. Odkazuje na najhlbší základ ľudského rokovania, na srdce, kde človek volí medzi čistým a nečistým, kde sa prejavuje viera, nádej a láska."

::Príhovor Benedikta XVI. pre židovskú komunitu::

Program vyvrcholil svätou omšou večer na berlínskom Olympijskom štadióne. Tam ho po príchode oficiálne privítal berlínsky arcibiskup Mons. Rainer Maria Woelki, a potom primátor mesta Berlín. Pred približne 80-tisíc veriacimi pápež v úvode homílie vyjadril radosť nad tým, koľko pútnikov sa zhromaždilo na tomto štadióne, na ktorom pred 15 rokmi jeho predchodca Ján Pavol II. blahorečil mučeníkov z obdobia nacizmu, Bernharda Lichtenberga a Karla Leisnera.

::Homília Svätého Otca Benedikta XVI. na štadióne::

Po skončení svätej omše odišiel na apoštolskú nunciatúru v Berlíne a v piatok 23. septembra ho čaká druhý deň návštevy Nemecka.[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2021