Benedikt XVI. navštívil Francúzsky inštitút

TK KBS, RV dj;jk | 13. 09. 2008 18:10Francúzsko (13. septembra) – Prvý oficiálny príhovor Benedikta XVI. pre dnešný deň sa uskutočnil krátko po 9:00 hod. na Francúzskom inštitúte (L´Institut de France), ktorý pod jednou strechou zjednocuje zástupcov všetkých oblastí ľudského poznania.

Záujem Svätého Otca o toto miesto je veľmi osobný. Ešte ako kardinál Ratzinger sa v roku 1992 stal členom tamojšej Akadémie morálnych a politických vied. Počas návštevy sa podpísal aj do knihy čestných hostí a pripojil citát z Jánovho evanjelia: „Na počiatku bolo Slovo a Slovo bolo u Boha a to Slovo bolo Boh“ (Jn 1,1).

V príhovore poukázal na svoje hlboké prepojenie s francúzskou kultúrou, voči ktorej prechováva veľký obdiv, a vyjadril vďačnosť za prijatie. Použil slová spisovateľa Francoisa Rabelaisa, ktorý svojho času napísal: „Veda bez svedomia prináša do duše iba ruiny!“ (Pantagruel,8). Pripomenul, že k tomu, aby nedochádzalo k takejto situácii, prispelo koncom januára minulého roka, po prvýkrát za tri a pol storočia kolokvium, ktoré spoločne zorganizovali dve akadémie Inštitútu, dve pápežské akadémie a Katolícky inštitút v Paríži na tému meniacej sa identity jednotlivca. Benedikt XVI. vyjadril želanie, že táto iniciatíva bude pokračovať ďalej, aby boli preskúmané nespočetné možnosti výskumu v humanitných a experimentálnych vedách.[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2023