Biskup: Fínski luteráni chcú patriť do Katolíckej cirkvi

ZE/-zg-TK KBS | 30. 05. 2005 13:42Fínsko: „My, fínski luteráni, chceme patriť do Katolíckej cirkvi,“ vyhlásil luteránsky biskup z Helsínk Eero Huovinen v stredu 25. mája na talianskom Eucharistickom kongrese v Bari. V prednáške na tému ekumenizmus fínsky biskup najprv vyhlásil: „Martin Luther nemal nikdy v úmysle založiť novú cirkev, ale že ju chcel obnoviť. Preto je veľkou túžbou fínskych luteránov, aby patrili do Katolíckej Kristovej cirkvi!

Spoločne s našimi katolíckymi sestrami a bratmi sa modlíme za to, aby sme boli jedno v Kristovi.“ V súvislosti s mottom „Bez nedele nemôžeme žiť“, pod ktorým sa niesol Eucharistický kongres, biskup povedal:

„Bez sviatosti Najsvätejšej Eucharistie, bez Krista a bez Boha nemôžeme žiť. Nedeľa je deň vzkriesenia Krista. A Eucharistia je sviatosť skutočnej prítomnosti Krista.

Bez pravdy nemôže existovať jednota. Jednotu možno dosiahnuť iba prostredníctvom pravdy a lásky. Celým srdcom si želám, aby som mohol prežiť ten deň, keď budú luteráni a katolíci viditeľným spôsobom zjednotení.“

Spoločne s katolíkmi a inými kresťanskými vyznaniami oslávili fínski luteráni tento rok 850. výročie kresťanstva vo Fínsku. Dnes patrí do Luteránskej cirkvi 84 % z 5,2 miliónov Fínov.[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2023