Ako pomôcť Ukrajine? Poskytnime ubytovanie a modlime sa

TK KBS, skr, ml; pz | 26. 02. 2022 10:40


Bratislava 26. februára (TK KBS) Na konflikt u našich východných susedov zareagovali mnohé dobročinné a mimovládne organizácie mimoriadnymi zbierkami. Finančnú pomoc chcú smerovať najmä priamo na Ukrajinu partnerským organizáciám aj miestnym cirkvám, ktoré pomáhajú ľuďom utekajúcim v rámci Ukrajiny z najaktívnejších ohnísk konfliktu. Pomôcť môže každý z nás.

Konferencia biskupov Slovenska zároveň vyzýva reagovať na konflikt modlitbou a pôstom. „Naše srdcia nech sú otvorené pre tých, ktorí budú potrebovať pomoc. Nebojme sa podeliť, prejavme lásku. Bude to náročný čas, skúška pre všetkých,“ prihovárajú sa veriacim.  Zároveň v spolupráci so Slovenskou katolíckou charitou a Maltézskou pomocou Slovensko spustila registráciu, prostredníctvom ktorej budú charitní pracovníci koordinovať ubytovacie kapacity pre utečencov z Ukrajiny. Registrácia je k dispozícii na TOMTO MIESTE. (ubytovanie.kbs.sk)

Slovenská katolícka charita (SKCH) monitorovala situáciu na Ukrajine dlhodobo, preto bola okamžite pripravená pomôcť a hneď vo štvrtok vyhlásila zbierku na pomoc Ukrajine. 

Charita sa v prvom rade snaží pomáhať na Ukrajine, kde má partnerské organizácie, s ktorými dlhodobo spolupracuje. „Na to je určená aj aktuálna zbierka, aby sme im mohli finančne pomôcť,“ hovorí generálny sekretár SKCH Erich Hulman.

Zároveň má otvorenú európsku linku na ostatné európske charitné organizácie, ktoré sú ochotné pomôcť cez susediace krajiny. V prípade migračnej vlny spolu hovorila aj o možnostiach starostlivosti o migrantov.

Práve pri tejto starostlivosti o utečencov v čase, keď budú ubytovaní v dočasných centrách, bude podľa Hulmana potrebná aj pomoc Slovákov. 

Dodáva, že podobné migračné vlny mávajú dlhodobé dôsledky a určite bude potrebná dlhodobá starostlivosť o Ukrajincov, ktorí ušli pred konfliktom. Pomocnú ruku im budú môcť Slováci podať aj následne pri začleňovaní sa do spoločnosti. 

Charita zároveň rokuje s vládnymi orgánmi, aby pomoc Ukrajine umožnili, keďže na hraniciach platia štandardné pravidlá colnej kontroly. „Máme prisľúbenú ústretovosť zo strany vlády pre materiálnu a potravinovú pomoc,“ dodáva Hulman. Aktuálne chcú pomáhať najmä na ukrajinskej strane, aby zmiernili tlak na cezhraničnú migráciu. 

Prinášame prehľad zbierok a iniciatív, v rámci ktorých môžete pomôcť Ukrajincom: 

Registácia  Konferencia biskupov Slovenska v spolupráci so Slovenskou katolíckou charitou a Maltézskou pomocou Slovensko spustila registráciu, prostredníctvom ktorej budú charitní pracovníci koordinovať ubytovacie kapacity pre utečencov z Ukrajiny. Registrácia je k dispozícii na TOMTO MIESTE. (ubytovanie.kbs.sk). 

„Drahá sestra, drahý brat v Kristovi, kvôli ozbrojenému konfliktu na Ukrajine ľudia utekajúci pred hrôzami vojny prichádzajú aj na územie Slovenska. Katolícka cirkev na Slovensku chce byť pripravená poskytnúť im pomoc, tak ako nás učí evanjelium Ježiša Krista. Preto si vás dovoľujeme požiadať o vyplnenie pripraveného dotazníka, aby sme zmapovali naše kapacity na pomoc utečencom z Ukrajiny. Ak máte možnosť poskytnúť ubytovanie utečencom, dajte nám o nej vedieť, aby sme pomoc mohli koordinovať. Vaše registrácie bude centrálne spracovávať sekretariát Slovenskej katolíckej charity (SKCH) v spolupráci s Maltézskou pomocou Slovensko. Ich pracovníci vás budú kontaktovať. Vopred vám ďakujeme za váš čas a ochotu pomôcť našim bratom a sestrám v núdzi,“ píše v mene slovenských katolíckych biskupov Mons. Jozef Haľko, predseda Rady KBS pre migrantov a utečencov. 

Slovenská katolícka charita

Ukrajine pomáha od začiatku konfliktu v roku 2014, teraz vyhlásila celoslovenskú zbierku Pomôžme ľuďom na Ukrajine!.

Prostriedky zo zbierky použije na akútnu pomoc ľuďom v oblasti konfliktu, stravu, ubytovanie a zabezpečenie základných potrieb. Slovenská charita pri realizácii pomoci na mieste spolupracuje aj s ukrajinskou charitou a lokálnou Caritas Donetsk. 

Do zbierky môžete prispieť online na stránke charita.darujme.sk/ukrajina alebo prevodom na číslo účtu zbierky SK93 1100 0000 0029 4546 3097, variabilný symbol 380. Spišská katolícka charita 

Tí, čo môžu ubytovať Ukrajincov, sa môžu ozvať Helene Fábryovej (0909 250 505, helena.fabryova@caritas.sk).

Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi

Vyhlásila zbierku na okamžitú pomoc Ukrajine. Pápežská nadácia pôsobiaca vo viacerých krajinách prisľúbila Ukrajine okamžitú pomoc vo výške 1 milión eur, do tejto zbierky sa môžu zapojiť aj Slováci. 

Finančná pomoc bude využitá výlučne na pomoc priamo v ukrajinských regiónoch. „Kostoly a farnosti sú pripravené na prívaly utečencov. Kňazi, rehoľníci aj laici prešli kurzami prvej pomoci, aby mohli pomáhať zraneným. Cirkev v krajine sa na situáciu pripravovala už týždne, hoci dúfala v mierové riešenie,“ uvádza nadácia. 

Z finančnej pomoci sa nakúpi jedlo, voda, zdravotnícky materiál a zabezpečí úkryt pre ľudí, ktorí utekajú pred vojnou. 

Svoj príspevok môžete poslať online na darovacej stránke alebo prevodom na číslo účtu zbierky SK09 0900 0000 0051 2133 9396, do poznámky uveďte „Pomoc Ukrajine“.

Evanjelická cirkev augsburského vyznania na Slovensku

Tiež vyhlásila zbierku na pomoc ľuďom zasiahnutým vojnou. Vyzbierané peniaze chce v prvom rade zaslať ECAV na Ukrajine reprezentovanej biskupom Pawlom Schwarzom v Odese. Využité majú byť na adresnú pomoc pre všetkých núdznych. 

Časť vyzbieraných prostriedkov chce ECAV využiť aj na potreby riešenia utečeneckej krízy na Slovensku.

Do Zbierky pre Ukrajinu môžete prispieť platbou na účet SK 42 0200 0011 6900 0044 3012, variabilný symbol: VS 663 300, účel platby: Zbierka pre Ukrajinu.

Depaul Slovensko

Nezisková organizácia Depaul Slovensko, ktorá sa venuje hlavne pomoci ľuďom bez domova, reaguje na prosby svojich ukrajinských kolegov a vyhlásila krízovú zbierku. Depaul Ukrajina pôsobí Depaul Ukrajina v Charkove, Kyjeve, Odese a Ivano-frankovskej oblasti.

„Náš kolega a dobrý priateľ Vitalij (zakladajúci člen Depaul Ukrajina) nás poprosil o finančnú zbierku, ktorá bude smerovať našim susedom na potreby základnej pomoci (potravinových balíčkov, zdravotného materiálu a pod.),“ komentovala vyhlásenie zbierky organizácia. 

V prípade zhoršenia situácie a prerušenia kontaktu s kolegami z Ukrajiny použije Depaul Slovensko vyzbierané prostriedky na pomoc ukrajinským utečencom na Slovensku. 

Zbierku môžete podporiť na darovacej stránke. 

Kto pomôže Ukrajine

Veľká výzva, v rámci ktorej sa spojilo viac ako tridsať neziskových mimovládnych organizácií, je nielen prejavom túžby pomôcť ale aj prejavom solidarity naprieč celým občianskym sektorom. 

„Stojíme za Ukrajinou ako suverénnym štátom a vyjadrujeme našu solidaritu ukrajinským občanom, ktorí konfliktom najviac trpia. Sme pripravení poskytnúť pomoc všetkým, ktorí sa následkom konfliktu ocitli v ohrození,“ vyhlásili iniciátori výzvy. 

Financie zo zbierky budú použité primárne na humanitárnu pomoc na Ukrajine, v prípade ďalšej eskalácie aj na pomoc Ukrajinkám a Ukrajincom, ktorí budú hľadať bezpečie na Slovensku. Pomôžu zabezpečiť potravinové balíčky s múkou, olejom, soľou a cukrom, hygienické balíčky s plienkami alebo lieky a iné zdravotnícke potreby.

Do zbierky sa môžete zapojiť prostredníctvom darovacieho portálu donio.sk.

Ministerstvo vnútra SR 

Rezort vnútra zriadil kontakty, na ktoré sa môže verejnosť obrátiť v prípade záujmu pomôcť Ukrajincom utekajúcim pred vojnou. Informovalo o tom tlačové oddelenie Ministerstva vnútra (MV) SR. Ľudia môžu poskytnúť pomoc prostredníctvom mailu pomocpreukrajinu@minv.sk alebo telefonicky na čísle +4212/48 59 33 12. 

Kontakty podľa MV slúžia na nahlasovanie materiálnej pomoci, ako šatstvo, oblečenie, hygienické potreby vrátane plienok pre deti, potraviny a podobne, a ponuky ubytovania.

Zbierky vyhlásilo ešte omnoho viac iných organizácií, ktoré sa dlhodobo venujú pomoci ľuďom v núdzi, nájdete ich kdekoľvek na internete. Pri výzvach sa vždy pýtajte, kam chce organizácia peniaze poslať.

Veľké zbierky prepojené na miestnych ľudí môžu pomáhať najadresnejšie a najrýchlejšie. 

Výzva na psychologickú pomoc

Špeciálnu formu pomoci hľadá Linka dôvery Nezábudka, ktorá intenzívne vníma potrebu psychologickej podpory a krízovej pomoci pre ľudí hovoriacich po ukrajinsky. Nezábudka hľadá psychológov a psychiatrov, ktorí ovládajú ukrajinský jazyk. 

„Ak by ste boli ochotní poskytovať dištančné psychologické poradenstvo a krízovú intervenciu ľuďom z Ukrajiny na krízovej linke, ozvite sa nám prosím cez dotazník,“ vyzýva Nezábudka. 

Odborníci s potrebným vzdelním ochotní pomôcť sa môžu prihlásiť prostredníctvom dotazníka.

Zdroj: Svet kresťanstva (publikované so súhlasom redakcie)  / Aktualizované (doplnená iniciatíva KBS) 



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2025