
Trnava 25. júna (TK KBS) Veriaci Trnavskej arcidiecézy si v stredu 24. júna slávením Eucharistie v „matke všetkých chrámov arcidiecézy“ pripomenuli sviatok Narodenia svätého Jána Krstiteľa, patróna arcidiecézy, aj Katedrály sv. Jána Krstiteľa v Trnave.
Slávnostnú svätú omšu celebroval emeritný trnavský arcibiskup Ján Sokol, ktorý v úvode srdečne privítal zhromaždených veriacich a krátko priblížil duchovný význam sviatku v kontexte života miestnej cirkvi i dejín katedrály.
Kazateľom slávnosti bol generálny vikár Peter Šimko. Vo svojej homílii poukázal na jedinečné poslanie svätého Jána Krstiteľa, ktorý mal pripraviť cestu pre príchod Mesiáša. Zdôraznil, že Ján svoje poslanie nezneužil, ale verne ho naplnil, pretože Boh stál na prvom mieste v jeho živote.
„Boh každému z nás určil a zveril jedinečné poslanie, ktoré dokážeme naplniť iba vtedy, keď bude náš život v súlade s jeho vôľou. To znamená, že dary, ktoré sme prijali, nepoužívame na presadzovanie svojich cieľov, ale túžime, aby bol skrze ne oslávený Boh,“ uviedol kazateľ.
Zároveň zdôraznil, že autentický kresťanský život je cestou pokory: „Sme pozvaní byť malí, aby Boh mohol byť v našom živote veľký. Práve cesta pokory otvára človeka pre skúsenosť Božích zázrakov.“ Ako príklad uviedol život Zachariáša a Alžbety spolu s ich synom Jánom Krstiteľom, ktorý bol naplnený Božími obdivuhodnými znameniami.
Pred udelením záverečného požehnania vyjadril generálny vikár Šimko v mene veriacich Trnavskej arcidiecézy blahoželanie emeritnému arcibiskupovi Jánovi Sokolovi pri príležitosti 69. výročia jeho kňazskej vysviacky. Blahoželanie adresoval aj trnavskému arcibiskupovi Jánovi Oroschovi, ako aj všetkým oslávencom, ktorí v tento deň slávia svoje meniny.
Zdroj: Arcibiskupský úrad v Trnave Júlia Kubicová