Oslava 100. výročia Chrámu Najsvätejšieho Srdca Spasiteľa vo Vechci

TK KBS, af, ml; pz | 22. 06. 2026 14:07



Foto: Archív Prešovskej archieparchie

Vechec 22. júna (TK KBS) Obec Vechec zažila v nedeľu 14. júna 2026 výnimočnú slávnosť pri príležitosti 100. výročia posvätenia Chrámu Najsvätejšieho Srdca Spasiteľa. Oslavy sa začali slávnostným sprievodom a privítaním vladyku Mariána Andreja Pacáka, počas ktorého kurátor Pavol Čandík pripomenul bohatú históriu chrámu, postaveného obetavými predkami v rokoch 1924 – 1926, ako aj jeho nedávnu rozsiahlu obnovu.

Vrcholom osláv bola archijerejská svätá liturgia, ktorú vladyka Marián celebroval za účasti deviatich kňazov a za sprievodu chrámového zboru z Čemerného. V homílii vladyka zdôraznil, že chrám je nielen kamennou stavbou, ale aj symbolom duchovnej obnovy každého kresťana. Poukázal na to, že každý pokrstený človek je chrámom Ducha Svätého, ktorý sa má neustále starať o zveľaďovanie svojej viery a čerpať z nekonečnej lásky Najsvätejšieho Srdca Ježišovho.

Jubilejné podujatie pokračovalo priateľským stretnutím v sále obecného úradu, kde mali veriaci možnosť podebatovať s hosťami a bývalými duchovnými otcami. Organizátori vyjadrili vďaku všetkým, ktorí prispeli k príprave a zdarnému priebehu osláv, pričom osobitné poďakovanie patrilo starostovi obce Ladislavovi Tóthovi za poskytnuté zázemie. Celá udalosť zostane svedectvom hlbokej viery a nádeje pre ďalšie generácie obyvateľov Vechca.

TK KBS informovala Anežka Fejková, redakčne upravené



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2026