
Banská Bystrica 22. júna (TK KBS) V Kostole Nanebovzatia Panny Márie v Banskej Bystrici prijali v sobotu 20. júna počas slávnostnej svätej omše dvaja diakoni Banskobystrickej diecézy – Bronislav Antoš (z farnosti Banská Bystrica-Fončorda) a Matúš Mikuško (z farnosti Chrenovec-Brusno) sviatosť vysviacky.
Hlavným svätiteľom bol diecézny biskup Mons. Marián Chovanec. Vo svojom príhovore sa prihovoril slovami pápeža Leva XIV., ktoré adresoval všetkým kňazom v Apoštolskom liste „Vernosť, ktorá tvorí budúcnosť...“ Povzbudil ich k vernej a obetavej službe. Zdôraznil význam ich vzťahu s autoritou (Boh, Cirkev, biskup...), ako aj potrebu pestovať kňazské bratstvo a vzájomnú podporu medzi kňazmi. Osobitne poukázal na dôležitosť spolupráce s laikmi. Pripomenul, že kňaz nemá niesť poslanie Cirkvi sám, ale je povolaný rozpoznávať dary a charizmy veriacich a spolu s nimi budovať živé farské spoločenstvo.
Na záver príhovoru použil príklad amerického kňaza Michaela Judgea, kaplána hasičov v New Yorku, ktorý zahynul pri záchranných prácach počas teroristických útokov na Svetové obchodné centrum 11. septembra 2001. Jeho telo bolo po tragédii označené ako „Victim Number 1“ – obeť číslo jeden. Biskup pripomenul jeho obetavú službu až do krajnosti a vyzval novokňazov, aby podobne darovali svoj život Bohu a ľuďom v každodennej kňazskej službe.
Slávnosť sa niesla v duchu vďaky Bohu za dar povolaní a prosby o Božie požehnanie pre novokňazov v ich budúcej službe. Po slávnosti dostali novokňazi dekréty na svoje prvé pôsobiská: Bronislav Antoš bol menovaný za farského vikára vo farnosti Detva a Matúš Mikuško za farského vikára vo farnosti Banská Bystrica – mesto.
Zdroj: Banskobystrická diecéza, redakčne upravené