Ženeva 11. júla (VaticanNews) Stály pozorovateľ Svätej stolice pri OSN a medzinárodných organizáciách Mons. Ettore Balestrero vystúpil v stredu 9. júla v Ženeve pri príležitosti 66. zasadnutia zhromaždenia členských štátov Svetovej organizácie duševného vlastníctva (WIPO). Zdôraznil, že v oblasti duševného vlastníctva „je potrebné venovať pozornosť komplexným výzvam, ktoré predstavuje umelá inteligencia“.
Mons. Balestrero v mene Svätej stolice vyjadril svoje „uznanie práci organizácie WIPO, najmä v kontexte rastúceho geopolitického napätia, ekonomickej neistoty a oslabovania multilateralizmu“.
Toto ocenenie vychádza zo zistenia, že vyvážené a účinné systémy duševného vlastníctva, ktoré vytvorila organizácia WIPO, stimulujú „inovácie a tvorivosť, uľahčujú výmenu poznatkov a technických znalostí medzi krajinami i v rámci nich a prispievajú k dosahovaniu modelov udržateľného rozvoja“.
Podľa zástupcu Svätej stolice medzinárodná spolupráca v tomto zmysle vytvára dohody, ktoré ponúkajú „praktické a dostupné služby v prospech všetkých“, a tento záväzok „sa prejavil pri rokovaniach a konsenzuálnom prijatí Rijádskej zmluvy o dizajnovom práve v minulom roku, ktorá odráža túžbu podporovať multilaterálnu spoluprácu snahou o zefektívnenie a zjednodušenie globálneho systému ochrany dizajnov“.
Pripomenul, že inovácie sa vyvíjajú rýchlejším tempom, a zdôraznil, že umelá inteligencia predstavuje „komplexné výzvy pre systémy duševného vlastníctva, ktoré vyvolávajú otázky týkajúce sa autorstva, vynálezov a ochrany ľudskej tvorivosti“.
Svätá stolica preto opätovne zdôrazňuje, že umelá inteligencia musí byť nástrojom pre dobro ľudí, pričom sa musí rešpektovať ľudská dôstojnosť. „V časoch vojny a násilia môže inovácia a tvorivosť zachovať podstatu krásy, pretože skrášľovať svet znamená vytvárať mier.“ Ako na záver dodal stály pozorovateľ, naliehavo potrebujeme „tvorcov mieru“, ktorí pracujú pre spoločné dobro — pre to, čo je dobré pre všetkých, a nie len pre niekoľkých.
Spracovala Miroslava Holubíková