Vatikán 25. apríla (TK KBS) Zádušná svätá omša za pápeža patrí medzi najvýznamnejšie bohoslužby v Katolíckej cirkvi. Je to rozlúčka s jej doterajšou hlavou, v ktorej sa spája smútok zo smrti s nádejou na vzkriesenie. Namiesto čiernej, ktorá sa bežne nosí na pohreboch, je liturgickou farbou pohrebu pápeža červená. Sám zosnulý pápež bol pred uložením do rakvy oblečený do červeného omšového rúcha. Všetci kňazi, ktorí sa liturgie zúčastňujú, nosia taktiež červené rúcha.
Na pohrebnú omšu za pápeža Františka v sobotu sa očakáva okolo 200 000 veriacich a delegácie zo 130 krajín. Pôjde teda o slávnostnú bohoslužbu, ktorú povedie dekan Kardinálskeho kolégia, kardinál Giovanni Battista Re. Všetci koncelebrujúci s ním budú mať červené omšové rúcha, biskupi a kardináli budú mať biele biskupské mitry.
Pre takéto veľké príležitosti má Bazilika sv. Petra k dispozícii zjednotený súbor rúch a mitier. Rúcha sú k dispozícii v liturgických farbách: biela, fialová, zelená a červená.
Biela sa používa na Veľkú noc, Vianoce a pri vysviackach; fialová počas adventu a pôstu; zelená v bežnom liturgickom období. Červená sa – okrem pápežského pohrebu – používa najmä na Turíce a na sviatky mučeníkov, napríklad sv. Štefana 26. decembra. Každá farba má dva až tri varianty, ktoré sa mierne líšia odtieňom a výzdobou.
Všetci ostatní kardináli a biskupi, ktorí nekoncelebrujú a sedia ďalej od oltára, nenosia omšové rúcho, ale oblečenie, ktoré tvorí ich sutana – čierna s fialovým pásom pre biskupov, červená pre kardinálov. Na to si obliekajú zborové rochety – biele košele, ktoré môžu byť čipkované, a ktoré môžu vyjadrovať aj osobný postoj alebo cirkevno-politickú orientáciu daného duchovného. Nad rochetou nosia vyšší duchovní krátku pláštenku zvanú mozeta – opäť vo fialovej alebo červenej farbe.
Najmä pri bohoslužbách s pápežom Františkom často zaznievala otázka: Ako sa zladené a nádherné liturgické rúcha hodia k pápežovi, ktorý túžil po „chudobnej a otlčenej“ Cirkvi?
Podobné otázky sa kladú aj pri liturgických predmetoch, ako sú kalichy, patény či kadidlové nádoby. Odpoveď Cirkvi znie – krása, ozdoby, elegancia a lesk vyjadrujú výnimočnosť slávenia. Majú byť prejavom úcty voči Bohu, nie výzdobou samotných nositeľov.
Liturgické rúcha taktiež zdôrazňujú úlohu jednotlivých účastníkov bohoslužby: celebrantov, diakonov, miništrantov a kantorov. Lektori a lektorky – ako zástupcovia laikov – zvyčajne nosia civilné oblečenie, pri pápežských bohoslužbách v decentnej a formálnej úprave (oblek či kostým). To isté platí pre ostatných účastníkov bohoslužby, pričom etiketa pre nich nie je taká prísna.
Bezdomovci, ktorých Vatikán pozval na schody Baziliky sv. Petra, sa určite nemusia obliekať ako hlavy štátov na tribúne.
Dlhoroční vatikanisti si krátko po nástupe pápeža Františka všimli, že iturgické rúcha vo Vatikáne sú čoraz jednoduchšie. Hovorilo sa aj o tzv. „Bergogliovom štýle“.
Zdroj: Kathpress, redakčne upravené