Rím 4. apríla (TK KBS) Starobylá Bazilika svätej Praxedy v Ríme, spojená s historickým pôsobením svätých Cyrila a Metoda, ožila spevom Bratislavského chlapčenského zboru.
Koncert s názvom Canto per la Speranza (Spievam pre nádej) bol jedným z vrcholov Národnej púte Slovákov do Ríma a niesol sa v znamení nádeje. Podujatie, ktoré sa konalo za účasti a pod záštitou prezidenta SR Petra Pellegriniho, pripravilo Veľvyslanectvo Slovenskej republiky pri Svätej stolici a pri Zvrchovanom ráde Maltézskych rytierov.
Hudobné diela ako posolstvo nádeje
Program koncertu ponúkol duchovné a klasické skladby slovenských i svetových autorov. Zazneli diela ako Panis Angelicus (César Franck), Ave Maria (Giulio Caccini), Ave verum Corpus (Charles Gounod, Ľuboš Bernáth), Ubi caritas (Maurice Duruflé), Sing To The Lord On High (Joseph Haydn), Pie Jesu (Andrew Lloyd Webber) či Adiemus (Karl Jenkins).
Publikum potešili aj tradičné spirituály, pápežská hymna V sedmobrežnom kruhu Ríma a pieseň Tra Sette Colli di Roma. Silným momentom večera bola interpretácia Stabat Mater od Ľuboša Bernátha. Zbor viedli dirigenti Magdaléna a Gabriel Rovňákoví, účinkovali tiež klavirista Martin Hriňo a sopranistka Adriána Šimková. Hostí pozdravil veľvyslanec Slovenska pri Svätej Stolici Juraj Priputen.
Prezident Pellegrini: Púť ako cesta do vnútra človeka
Prezident Pellegrini privítal pútnikov a účastníkov koncertu v duchu jubilea a duchovnej obnovy. Vyjadril radosť, že sa ako „pútnik nádeje“ – čo symbolicky pripomína aj význam jeho priezviska Pellegrini – môže zúčastniť tejto výnimočnej udalosti.
„Stretávame sa tu ako pútnici zo Slovenska – ľudia rozličných profesií, funkcií a ciest, ktorých spája túžba po duchovnom obohatení. Jubilejný rok nám dáva šancu odpustiť, obnoviť vzťahy k iným aj k Bohu,“ povedal.
Vyzdvihol hodnoty, ako sú nádej, ľudskosť, pokora a odpustenie. Vyzval, aby sme ich uchovávali a šírili ako posolstvo nádeje, ktorá nesklame a neustupuje v ťažkostiach. Vyjadril tiež podporu Svätému Otcovi Františkovi, ktorému poprial skoré uzdravenie a poďakoval mu za jeho múdrosť, trpezlivosť a skromnosť.
Záverečná časť prezidentovho príhovoru patrila výzve na obnovu dôvery a spolupráce v slovenskej spoločnosti.
„Slovensko dnes potrebuje nádej, že si prestaneme medzi sebou budovať mentálne a hodnotové múry. Že obnovíme schopnosť počúvať sa a spolupracovať. Svet zas potrebuje nádej, že sa skončí zabíjanie, že zbrane zmlknú a konflikty nahradí rešpekt. Nezdávajme sa tejto nádeje,“ zdôraznil.
Na podujatí sa zúčastnili viacerí biskupi, členovia vlády SR, zástupcovia diplomatickej obce, hostia, slovenskí pútnici, krajania a hostia z Ríma. Prítomný bol aj kardinál Rolandas Markickas, koadjútor baziliky Santa Maria Maggiore.
Bazilika sv. Praxedy – symbol viery, umenia a slovenských koreňov
Bazilika sv. Praxedy (Basilica di Santa Prassede) patrí k najvýznamnejším kresťanským pamiatkam Ríma. Jej história siaha do 8. storočia a viaže sa na pôsobenie sv. Konštantína – Cyrila, ktorý tu podľa tradície strávil posledné dni svojho života.
Chrám je zasvätený mladej rímskej mučeníčke svätej Praxede a uchováva cenné relikvie a mozaiky z 9. storočia. Je miestom modlitby aj umeleckého zážitku, ktoré sa pravidelne stáva dejiskom významných slovenských duchovných a kultúrnych podujatí pri Svätej stolici.