Patriarcha s kustódom: Jeruzalem zostane miestom nádeje pre všetkých

TK KBS, VaticanNews, cz, ml; kj | 21. 01. 2025 11:15



Foto: Vatican Media

Jeruzalem 21. januára (TK KBS) Kardinál Pierbattista Pizzaballa, latinský patriarcha Jeruzalema, spolu s kustódom Svätej zeme otcom Francescom Pattonom vyjadrili podporu a modlitby za obete násilia v Gaze. Vyzvali veriacich, aby hľadali posilu v Duchu Svätom, ktorý prináša obnovu a nádej aj do najťažších situácií. Obaja zdôraznili význam solidarity a duchovnej jednoty v čase skúšok, keď sa kresťanské spoločenstvá stretávajú s nespravodlivosťou a utrpením.

Sviatok Najsvätejšej Trojice sa v Latinskom patriarcháte Jeruzalema slávil s veľkou účasťou pútnikov a veriacich. Kardinál Pizzaballa hovoril o sile Ducha Svätého, ktorý spája ľudí navzdory rozdielom a konfliktom, a pripomenul dôležitosť otvorenosti voči Božiemu pôsobeniu. Otec Patton zdôraznil význam vzájomného porozumenia a dialógu ako prostriedku na prekonanie sporov a budovanie mostov medzi rozdelenými komunitami.

V kontexte blížiaceho sa jubilejného roka bola vyjadrená nádej na prehĺbenie viery a jednoty medzi kresťanmi vo Svätej zemi. Pútnici a veriaci boli vyzvaní, aby sa pripravili na slávenie tejto výnimočnej udalosti modlitbou a úsilím o pokoj. Patriarcha a kustód ubezpečili, že Jeruzalem zostane miestom modlitby a nádeje pre všetkých, ktorí hľadajú duchovné útočisko a posilu v živote viery.

Farár v Gaze zdôraznil kritickú potrebu humanitárnej pomoci

Gabriel Romanelli, farár jedinej Katolíckej cirkvi v Gaze, opísal atmosféru po uzatvorení prímeria medzi Hamasom a Izraelom ako zmiešanú. Napriek začiatku prímeria v regióne pretrvávali násilnosti, pričom mnohí obyvatelia sa nemohli vrátiť do svojich domovov, pretože ich oblasť bola stále označená ako vojenská zóna. Po viac ako roku konfliktu ľudia v Gaze snívajú o jednoduchých veciach, ako je kúpanie v mori, no naďalej čelia mnohým obmedzeniam a neistote.

Farár zdôraznil kritickú potrebu humanitárnej pomoci, keďže Gaza je vážne zničená, chýba základná infraštruktúra, čistá voda a elektrina. Denné dodávky z Egypta sa zvýšili na 600 nákladných áut, čo však stále nestačí na uspokojenie potrieb 2,3 milióna obyvateľov. O. Romanelli ocenil úsilie medzinárodného spoločenstva a vyjadril nádej, že ich podpora pomôže pri obnove regiónu. Osobitne zdôraznil dôležitosť pápežských telefonátov, ktoré priniesli útechu mnohým rodinám a utečencom, pričom pápeža Františka opísal ako duchovného člena miestnej komunity.

Napriek vyčerpaniu obyvateľstva je v Gaze cítiť nádej na nový začiatok. Romanelli vyzdvihol solidaritu a pomoc cirkevných inštitúcií, ktoré poskytli potraviny tisíckam ľudí, a plánuje obnovu škôl a kostolov zničených počas konfliktu. Ako poznamenal, každý deň je novou výzvou, ale zároveň aj krokom smerom k mieru a lepšej budúcnosti.

Zdroj: VaticanNews, anglická a česká redakcia Spracoval: M. Lipiak



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2025