Bratislava 9. septembra (TK KBS) Pamiatku obetí holokaustu si dnes v Bratislave uctili predstavitelia verejného, spoločenského a náboženského života. Namiesto vencov si obete pripomenuli symbolickými kamienkami.
Na pietnom akte na Rybnom námestí, kde v minulosti stála synagóga, sa zúčastnil aj zástupca Konferencie biskupov Slovenska (KBS) a Apoštolskej nunciatúry na Slovensku. Nunciatúru zastúpil Ján Bittšanský. V mene biskupov položil symbolický kameň za obete holokaustu výkonný tajomník KBS Ivan Ružička.
K pamätníku obetí holokaustu prišli vzdať hold obetiam aj prezident SR Peter Pellegrini, viacerí ministri a poslanci, predstavitelia diplomatických zborov z viacerých krajín, zástupcovia samospráv, predstavitelia židovskej náboženskej obce a ďalší účastníci. Nechýbali ani tí, ktorí holokaust prežili.
Nedopusťme, aby sa história opakovala
Podľa najnovších štúdií žije v súčasnosti vo svete takmer štvrť milióna preživších, ktorí v čase vojny boli ešte len deťmi. „Nedopusťme, aby sa história opakovala a aby deti niečo podobné ešte niekedy zažili,“ vyzval prezident.
Na pamätníkoch pripomínajúcich obete holokaustu sa stretávame so slovom „Pamätaj!“. Hlava štátu preto apelovala na to, aby sme nikdy nevymazali holokaust z našej národnej či kolektívnej pamäte. „Nenechajme ho vyblednúť v našich individuálnych pamätiach,“ zdôraznil
Na pietnej spomienke sa zúčastnil aj Ivan Eľko, generálny biskup Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku a predseda Ekumenickej rady cirkví na Slovensku a predseda Ústredného zväzu židovských obcí na Slovensku Richard Duda.
Smutný deň slovenskej histórie
Pamätný deň obetiam holokaustu schválil parlament na 9. september. V tento deň v roku 1941 prijala vtedajšia Slovenská republika 290 paragrafov tzv. Židovského kódexu, ktorým sa začal proces židovských deportácií.
Pamätník holokaustu v Bratislave, ktorého autorom je sochár Milan Lukáč a architekti Peter a Lucia Žalmanovci, nesie názov Opustený dom pod Dávidovou hviezdou.
Pamätník symbolizuje násilné deportácie Židov do koncentračných táborov a zbúranie celej bratislavskej židovskej štvrte. Na mieste pamätníka v minulosti stála neologická synagóga.
Pamätník pripomína opustenosť domovov, do ktorých sa nikdy nevrátili Židia vyvraždení v koncentračných táboroch.
Dnešnú pietnu spomienku zorganizovali Ústredný zväz židovských náboženských obcí na Slovensku, Židovská náboženská obec Bratislava a Slovenské národné múzeum – Múzeum židovskej kultúry.
K správe bolo vydané FOTO.