Rím bude tento mesiac hostiť medzinárodnú konferenciu o športe a spiritualite

TK KBS, VaticanNews, lz, ml; pz | 07. 05. 2024 13:25



Foto: Vatican Media

Rím 7. mája (VaticanNews) V dňoch 16. – 18. mája sa v Ríme zíde 200 účastníkov na medzinárodnej konferencii  Šport a spiritualita. Pred olympijskými hrami v Paríži ju organizuje vatikánske Dikastérium pre kultúru a francúzske veľvyslanectvo pri Svätej stolici. Na podujatí sa zúčastní približne 200 profesionálnych, paralympijských a amatérskych športovcov, zástupcov medzinárodných športových organizácií, manažérov športových klubov, univerzitných študentov športu, psychológie, sociológie/antropológie, filozofie, teológie a zástupcov pastoračnej starostlivosti v oblasti športu, aby sa zamysleli nad duchovnými dôsledkami toho, čo sa stalo jednou z najviac praktizovaných a sledovaných kultúrnych aktivít v súčasnej spoločnosti.



Duchovný rozmer športu



Šport bol skutočne vždy spojený s duchovným rozmerom života, ako to pri viacerých príležitostiach zdôraznil pápež František, poznamenal kardinál José Tolentino Mendonça, ktorý 16. mája otvorí konferenciu.„Ak sa pozrieme na dejiny športu paralelne s dejinami Cirkvi, nájdeme mnoho momentov, keď bol šport inšpiráciou a metaforou pre život kresťanov, alebo keď samotné kresťanstvo obohatilo šport svojou humanistickou víziou,“ povedal prefekt dikastéria pre kultúru a vzdelávanie na pondelkovej tlačovej konferencii k podujatiu, na ktorom sa zúčastnila aj francúzska veľvyslankyňa pri Svätej stolici Florence Manginová.



Cirkev a šport



Účastníci sa preto budú snažiť pochopiť, prečo sú dnes športy také populárne, identifikovať riziká, posúdiť ich význam pre budovanie bratskejšej, tolerantnejšej a spravodlivejšej spoločnosti, a tak rozoznať, ako sa Boh prejavuje v športovom súťažení. Zámerom je odpovedať na dve základné otázky: „Čo má šport povedať Cirkvi?“ a „Čo má Cirkev povedať športu?“ Práve preto bol zvolený názov konferencie, povedal kardinál Mendonça.



Prvý deň (16. mája) bude zameraný na vzťah Cirkvi a športu, a to prostredníctvom výmeny svedectiev vrcholových športovcov a niektorých konkrétnych pastoračných skúseností, ktoré stavajú šport do služby evanjeliu a evanjelium do služby športu. Druhý deň (17. mája) sa zameria na vzťah „človek a šport“ prostredníctvom reflexie skupiny vysokokvalifikovaných prednášateľov z talianskych a francúzskych univerzít, ktorí budú diskutovať o športe z hľadiska jeho pedagogického, filozofického, sociologického a teologického významu. Tretí deň (18. mája) bude mať praktickejší rozmer v podobe solidárneho športového podujatia (Štafeta bratstva), ktorého cieľom je ukázať občianskej spoločnosti spoločenský význam športu ako takého.



Lisa Zengarini – VaticanNews




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024