Patriarcha Moskvy vyzval cez pravoslávnu Veľkú noc za ukončenie vojny

TK KBS, kap, ml; pz | 06. 05. 2024 09:36



Foto: Pexels.com

Moskva/Kyjev/Istanbul 6. mája (KAP/KNA) Počas pravoslávnej veľkonočnej vigílie sa viacerí cirkevní predstavitelia vyjadrili k vojne medzi Ruskom a Ukrajinou. V moskovskom Chráme Krista Spasiteľa vyzval pravoslávny patriarcha Cyril I. Moskovský k modlitbám za ruskú vládu, armádu a všetkých, ktorí „prichádzajú o život pri obrane vlasti.“ Nech Boh chráni hranice Ruska. Podľa hlavy ruskej pravoslávnej cirkvi krajina prechádza „ťažkými, možno osudovými skúškami.“



Na veľkonočnej liturgii, ktorú v katedrále celebroval Cyril I., sa ako zvyčajne zúčastnil aj vodca Kremľa Vladimir Putin. Prezident stál vo veľkej vzdialenosti od veriacich vedľa moskovského starostu Sergeja Sobjanina. V ruke držal horiacu červenú sviečku. Na konci bohoslužby si Putin a Cyril podľa ruských štátnych agentúr vymenili veľkonočné darčeky. Podľa ruskej pravoslávnej cirkvi sa na omši zúčastnil aj pápežský veľvyslanec v Rusku, arcibiskup Giovanni d'Aniello, a moskovský katolícky arcibiskup Paolo Pezzi.



Moskovský patriarcha sa vo svojej kázni vyslovil za ukončenie rusko-ukrajinskej vojny. „Nech Pán ukončí túto vražednú vojnu,“ povedal Cyril. Na rozdiel od januára 2023 však nevyzval na prímerie. Vtedy vyzval obe strany konfliktu, aby sa dohodli na 36-hodinovým prímerím, aby sa ľudia mohli zúčastniť na bohoslužbách.



Na Ukrajine platil nočný zákaz vychádzania aj počas Veľkej noci, čo znamenalo, že ľudia sa často mohli zúčastniť na bohoslužbách len v nedeľu ráno. Hlava Pravoslávnej cirkvi na Ukrajine, metropolita Epifanij, zablahoželal svojim krajanom vo videoposolstve k sviatku Ježišovho zmŕtvychvstania. Zmŕtvychvstalý Kristus by mal priniesť nádej a útechu celej Ukrajine a dodať silu všade tam, kde teraz Ukrajinci bojujú, „aby napriek všetkým ťažkostiam a skúškam naďalej napredovali k veľkému ukrajinskému víťazstvu.“



Ekumenický patriarcha Bartolomej I. na veľkonočnej bohoslužbe v Istanbule vyzval Rusko a Ukrajinu na výmenu vojnových zajatcov. „To by bolo veľmi kon- krétnym vyjadrením sily vzkriesenia,“ povedala podľa konštantínopolského patriarchátu dôstojná hlava svetového pravoslávia. Modlil sa za spravodlivý mier na Blízkom východe a na Ukrajine.



Rusko začalo vo februári 2022 veľký útok na Ukrajinu a v súčasnosti okupuje svojimi vojskami približne pätinu ukrajinského územia. Napriek tomu Cyril I. počas veľkonočnej vigílie tvrdil, že Rusko sa len bráni. Patriarcha a prezident zdôraznili v písomných veľkonočných pozdravoch, že budú naďalej úzko a dobre spolupracovať. Kyrillove kázne v prospech ruskej invázie na Ukrajinu opakovane vyvolali medzinárodné pobúrenie. Niektoré krajiny proti nemu zaviedli sankcie.



EÚ zaradila na svoj sankčný zoznam aj ruský pravoslávny cirkevný vysielateľ Spas na svoj sankčný zoznam za šírenie dezinformácií o ruskej agresívnej vojne proti Ukrajine. Televízny program je však v EÚ stále možné sledovať prostredníctvom webovej stránky vysielateľa - vrátane Kyrillovej veľkonočnej omše.




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024