Pápež v novej knihe: Rozhovor v Duchu Svätom obohacuje naše poslanie

TK KBS, VaticanNews, mh, mj, ml; pz | 02. 05. 2024 19:05



Foto: Vatican Media

Vatikán 2. mája (VaticanNews) Vatikánske vydavateľstvo LEV vydalo v utorok 30. apríla knihu s názvom Rozhovor v Duchu Svätom - Umenie rozlišovania a prax synodality (La Conversazione nello Spirito – L’arte del discernimento e la pratica della sinodalità), ku ktorej napísal predslov pápež František. Kniha má dvoch autorov, sú nimi španielski jezuitskí kňazi Juan Antonio Guerrero Alves e Óscar Martín López. Prinášame plný text predhovoru pápeža Františka.



-



Drahí bratia, ďakujem vám, že ste sa so mnou podelili o túto knihu ešte pred jej vydaním. Z toho, čo nám v úvode hovoríte o jej zrode, vidím, že Óscar dokázal vytrhnúť svojho spoločníka zo sveta ekonomiky, do ktorého sme ho tu zaplietli, aby ho vrátil k duchovnejším témam. Je krásne, že z duchovného rozhovoru medzi jej autormi vznikla kniha o rozhovore v Duchu Svätom.



Hoci sa úvaha venuje najmä rozhovoru v Duchu Svätom, čo je metodika prijatá na synodálnej ceste, veľmi oceňujem, že sa nezastavujete pri metóde a jej fungovaní. S uspokojením vnímam, že čitateľovi poskytujete dostatok historických odkazov, aby pochopil hĺbku tejto metódy a všetko, čo prináša, aby sa skutočne stal skúsenosťou počúvania Ducha Svätého. Poukazujete na to, že synodálna metóda je duchovnou skúsenosťou, v ktorej hovorenie a načúvanie smeruje k tomu, aby sa Duch Svätý stal skutočným protagonistom. Z rozuzlenia knihy jasne vyplýva, že synodálna cesta, na ktorú sme sa ako Cirkev vydali, predstavuje osobnú, komunitnú a cirkevnú duchovnú skúsenosť, a preto si vyžaduje individuálnu prácu každého človeka v jeho vlastnej hĺbke.



Myšlienka rozhovoru vnímaného ako „vlievanie sa do spoločného koryta“ si zaslúži ďalšie rozvinutie. Vaše poňatie rozhovoru totiž umožňuje, aby toto spoločné koryto obohatili rôzne pohľady. Väčšia dávka konverzácie v živote mesta a cirkvi by nám veľmi pomohla. V rozhovore v Duchu Svätom nachádzame spôsob zapojenia sa, ktorý je orientovaný na spoločenstvo i obnovu poslania, ktorý podporuje účasť všetkých a v spoločenstve a v jednote prijíma veľkú rozmanitosť, ktorú všetci v sebe máme.



Rozhovor v Duchu Svätom, rozlišovanie a synodalita spočívajú predovšetkým v počúvaní. Synodálna cesta, na ktorú sa Cirkev vydáva, je cestou hlbokého počúvania. Prístup, ktorý navrhujete, „otvorené a citlivé načúvanie“, je základný a veľmi potrebný, pretože umožňuje Duchu Svätému, aby nás poháňal a podnecoval meniť sa, aby nás nútil konať voľby a viedol nás ku konkrétnym rozhodnutiam. Ak každý z nás zostane zakorenený v pozíciách, ktoré si predtým osvojil, nedôjde k skutočnému rozhovoru, k skutočnému načúvaniu Duchu Svätému. Nenájde nič, čo by sa mohol naučiť alebo si osvojiť od iných, a bude sa báť každého rozhodnutia, ktoré zahŕňa zmenu. Lebo len vtedy, keď sa navzájom skutočne počúvame, obohacujeme sa a prehlbujeme svoje spoločenstvo a poslanie.



Za mimoriadne podstatnú považujem kapitolu o vnútorných dispozíciách. Ako som už viackrát povedal, naším zámerom nie je zvolať parlament alebo dokonca urobiť prieskum verejnej mienky. Chceme kráčať spolu ako sestry a bratia, aby sme počúvali Ducha Svätého. On je skutočným protagonistom synody. Počúvanie Ducha Svätého si vyžaduje určitý vnútorný postoj. Rozhovor v Duchu Svätom, rozlišovanie a synodalita sa môžu uskutočniť len vtedy, ak sa budeme snažiť odpútať sa od seba samých, aby sme sa naplnili Duchom Svätým, ak sa naša sloboda uvoľní od materiálnych, ideologických a afektívnych pút, aby sme umožnili Duchu Svätému viesť nás účinnejšie; ak budeme v sebe pestovať postoje pokory, pohostinnosti a prijatia a zároveň odmietneme sebestačnosť a egocentrickosť. Len tak sa môže posilniť naše spoločenstvo a poslanie.



Poslednú kapitolu venujete konkrétnemu spôsobu vedenia rozhovoru v Duchu Svätom. Vysvetľujete metódu, spôsob jeho vedenia, aspekty, ktoré si vyžadujú osobitnú pozornosť. Táto kapitola by sa nemala čítať, akoby bola vyvrcholením knihy. Každá metóda je prostriedkom k dosiahnutiu cieľa, nie cieľom. Instrumentum laboris sa zmieňuje aj o potrebe prispôsobiť metódu rôznym situáciám, aby bola skutočne nápomocná. Význam predchádzajúcich kapitol spočíva práve v tom, že umožňujú metodiku dobre pripraviť a aplikovať.



Dokument Instrumentum laboris zdôrazňuje potrebu formácie v rozhovore v Duchu Svätom. Zdá sa mi, že kniha, ktorú prinášate, poskytuje na tento účel užitočný materiál. Veľmi pekne vám ďakujem za vaše úsilie a som si istý, že bude výbornou pomôckou v mnohých cirkevných prostrediach.



Nech vás Ježiš žehná, Panna Mária nech vás ochraňuje a nezabudnite sa, prosím, za mňa modliť.



Vatikán, 21. júla 2023



Preklad Slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu: Miroslava Holubíková, Martin Jarábek




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024