Útoky na dediny v africkom Čade vyvolávajú u občanov atmosféru úzkosti

TK KBS, VaticanNews, jn, ml; pz | 19. 04. 2024 09:50



Foto: Vatican Media

Čad 19. apríla (VaticanNews) Vedúci Komisie pre spravodlivosť a pokoj v Čadskej diecéze Sarh informoval Vatican News o veľkých stratách na životoch, hospodárskych zvieratách a majetku v dôsledku útokov neznámych ozbrojencov.



Organizované útoky na niekoľko dedín v provincii Moyen-Chari na juhu Čadu si vyžiadali niekoľko mŕtvych, zranených a veľké materiálne škody. Unesený bol aj dobytok. Diecézna misia Caritas nedávno navštívila túto oblasť, aby zhodnotila situáciu a vyjadrila podporu Cirkvi obetiam. O útokoch hovoril Germain Adoumbaye Ndimantangar, vedúci tejto misie Komisie pre spravodlivosť a pokoj diecézy Sarh.



Najmenej šestnásť mŕtvych a asi šesť zranených, niekoľko stoviek kusov dobytka a hydiny odvezených a vypálené domy. K takejto bilancii dospela miestna diecézna Caritas. Caritas odhadla škody a straty v rôznych dedinách Lac-Iro, v oblasti jazera Baltobaye.



Pokoj a obavy



Ndimantangar, vzdelaním právnik a vedúci misie Komisie pre spravodlivosť a pokoj diecézy Sarh, v rozhovore pre Vatican News uviedol, že pôvod tých, ktorí útoky zorganizovali, zostáva neznámy. „Išlo o inváziu skupiny, ktorá prišla zaútočiť na dediny okolo štvrtej alebo piatej hodiny ráno,“ vysvetlil.  Keď dedinčania vyšli zo svojich domov, útočníci „začali do nich strieľať, podpaľovať domy“ a ničili všetko, čo im stálo v ceste. O týždeň neskôr sa do napadnutých oblastí vrátil pokoj vďaka prítomnosti čadských bezpečnostných síl. Tento pokoj však „treba spochybniť,“ vysvetlil Ndimantangar. V týchto oblastiach je stále počuť streľbu, najmä v noci.  Podľa Ndimantangara došlo k niekoľkým zatknutiam a Caritas žiada transparetnosť a spravodlivosť pre dedinčanov. „Niektorí z ľudí zapojených do týchto útokov boli zatknutí a sú zadržiavaní vo väznici v Sarhu, kde môžu byť postavení pred súd,“ povedal.



Solidarita Cirkvi s obeťami



Diecéza Sarh poskytuje obetiam, ktoré prežili útoky, potraviny, lieky a iné základné veci. „Mnohí utiekli a ďalší prišli o domovy, dobytok a úrodu. Zrazu sa ocitli bez prístrešia a bez jedla.“ Okrem humanitárnej pomoci „miestna cirkev vyzvala ďalšie mimovládne organizácie a ľudí dobrej vôle, aby sa pridali a pomohli obetiam,“ uviedol obhajca spravodlivosti a mieru. „Útoky prichádzajú v čase, keď sa Čad pripravuje na prezidentské voľby. V čase, keď hovoríme, sa začala kampaň,“ povedal Ndimantangar. Čadčania podľa neho chcú prezidenta, ktorý bude vládnuť spravodlivo a chrániť ľudí. Čadské vojenské orgány sa chopili moci v roku 2021. Zaviazali sa, že zabezpečia slobodné a spravodlivé prezidentské voľby. Prvé kolo prezidentských volieb sa uskutoční 6. mája a druhé kolo 22. júna.



Jacques Ngol, SJ – Vatikán




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024