Na Slovensku si pripomenuli tridsiate šieste výročie Sviečkovej manifestácie

TK KBS, fki, ml; pz | 26. 03. 2024 12:00



Foto: Dominik Sepp

Bratislava 26. marca (TK KBS) Sériou spomienkových podujatí si pripomenuli na Slovensku 36. výročie Sviečkovej manifestácie, jedného z najvýznamnejších verejných prejavov odporu voči komunistickému režimu v bývalom Československu.



Podujatia začali svätou omšou v jezuitskom Kostole Najsvätejšieho Spasiteľa. Hlavným celebrantom bol bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský. V homílii prepojil liturgické čítania s tým, čo sa dialo počas Sviečkovej manifestácie pred 36 rokmi. Tak ako Mária obetovala drahú vonnú masť, tak v jadre Sviečkovej manifestácie je hlboké presvedčenie, že Ježiš a Cirkev je jedinečná hodnota, za ktorú sa oplatí riskovať a prinášať obete. „Aj keby sa proti mne postavili šíky. moje srdce sa nezľakne. Aj keby proti mne vzbĺkol boj, moje srdce zotrvá v dôvere. Pán je moje svetlo a moja spása,“ zaznelo v žalme. Tieto slová symbolicky prirovnal k modliacemu sa davu ľudí, ktorí v tichu a so svetlom sviec bojovali za dobro, práva, slobody. „A aj Kristus priniesol svoju obetu v tichosti, ako to v prvej piesni o Pánovom služobníkovi predpovedal prorok Izaiáš,“ uviedol hlavný celebrant a kazateľ.



Bratislava, Svieckova, 36



Po svätej omši sa účastníci presunuli v sprievode so sviečkami k pamätníku Sviečkovej manifestácie. Na úvod Čestná stráž položila k pamätníku veniec, ktorý poslala prezidentka SR Zuzana Čaputová. V prvom vystúpení zvolávateľ Sviečkovej manifestácie František Mikloško vyzdvihol vernosť, vytrvalosť a spoluprácu kresťanov. Boli verní svojej viere, ale aj slobode, za ktorú zápasili. Priniesli prvý impulz a pridali sa k nim aj ďalší, tak evanjelici, ale aj iní ľudia dobrej vôle. Podelil sa o svoju intuíciu, že kresťania budú znovu tí, ktorí budú zachraňovať tento svet. Musia niesť túto štafetu vo svojich srdciach a byť pripravení znova pozvať celú spoločnosť pre záchranu Slovenska i Európy. Program sprevádzali piesne gospelového speváka Peter Janků.




Predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa Jerguš Sivoš zdôraznil, že Sviečková manifestácia patrí k prvým veľkým protikomunistickým vystúpeniam v Československu. Rezonoval pri nej pátos nenásilného odporu a myšlienka zjednocovania a spolupatričnosti. Pripomenul, že ÚPN má za úlohu vzdelávať a pripomínať osobnosti, ktoré sa zaslúžili v zápase o ľudské práva a náboženské slobody. A preto v deň výročia udelilo ÚPN pamätnú medailu Františkovi Vikartovskému, ktorý ako člen tajnej cirkvi organizoval tajné púte, podpisové akcie a veľmi aktívne sa zapojil do Sviečkovej manifestácie.



Sprístupnenie spisu 



ÚPN zároveň opäť požiadal Generálnu prokuratúru o sprístupnenie vyšetrovacieho spisu o zásahu bezpečnostných a mocenských zložiek proti účastníkom Sviečkovej manifestácie. Generálna prokuratúra SR v roku 2023 opakovane zamietla žiadosť Ústavu pamäti národa o súčinnosť pri vyhotovení fotokópie vyšetrovacieho spisu Vojenskej prokuratúry, ktorý sa týka ponovembrového vyšetrovania zásahu bezpečnostných zložiek proti účastníkom Sviečkovej manifestácie. Čiastočnú fotokópiu vyšetrovacieho spisu dostal Ústav pamäti národa v roku 2016. Keďže v kópii boli anonymizované osobné údaje a ústavu neboli poskytnuté všetky negatívy filmov a fotografie, nebolo možné takúto kópiu využiť na plnenie úloh stanovených zákonom o pamäti národa.



Pri príležitosti 35. výročia Sviečkovej manifestácie Ústav pamäti národa požiadal 23. marca 2023 Generálnu prokuratúru SR o súčinnosť pri vyhotovení fotokópie vyšetrovacieho spisu bez anonymizácie osobných údajov. Generálna prokuratúra SR žiadosť Ústavu pamäti národa zamietla a ako zdôvodnenie vo svojej odpovedi z 31. júla 2023 uviedla, že žiadaný spis Vojenskej prokuratúry bol vytvorený po roku 1989 a teda nepatrí do rozhodného obdobia rokov 1939 až 1989.  Ústav pamäti národa vo svojej opätovnej žiadosti z 28. novembra 2023 upozornil Generálnu prokuratúru SR na zákonom o pamäti národa stanovenú úlohu „systematicky zhromažďovať, odborne, vedecky a dokumentačne spracovávať všetky druhy informácií, dokladov a dokumentov vzťahujúcich sa na dobu neslobody.“ Táto úloha sa teda netýka iba dokumentov vzniknutých počas doby neslobody 1939 až 1989, ale všetkých dokumentov, ktoré obsahujú informácie o dobe neslobody bez ohľadu na obdobie ich vzniku.



Ignorujúc tento argument Generálna prokuratúra SR 1. decembra 2023 žiadosť opäť zamietla. Detaily o zásahu bezpečnostných zložiek tak stále zostávajú pre verejnosť neznáme. Z týchto dôvodov 25. marca 2024, na 36. výročie Sviečkovej manifestácie, Ústav pamäti národa o vyhotovenie fotokópie vyšetrovacieho spisu požiadal priamo generálneho prokurátora SR Maroša Žilinku, píše na webstránke ÚPN. 



Pri príležitosti 36. výročia Sviečkovej manifestácia ÚPN pripravil digitálnu audioprehliadku Sviečková manifestácia očami účastníka, ktorá je dostupná v turistickej aplikácii SmartGuide. Toto interaktívne riešenie umožní verejnosti a návštevníkom Bratislavy dozvedieť sa viac o historických udalostiach spojených s týmto významným verejným protestom proti komunistickému režimu v Československu, samostatne a vlastným tempom.





Svetlo slobody presvetlí naše srdcia 



Europoslankyňa Miriam Lexmann nadviazala na text piesne Petra Janků, že sloboda nie je svojvôľa. Je o zodpovednosti a hľadaní pravdy. Vyzdvihla, že Sviečková manifestácia, ktorá sa odohrala pred 36 rokmi, priniesla svetlo nádeje. Nielen pre vtedajšie Československo, ale aj pre celý Východný blok. Táto udalosť bola jedna z tých, ktorá dala dejiny do pohybu a viedla až k pádu Berlínskeho múru a k rozpadu Sovietskeho zväzu. Sme aj dnes schopní žiť dôsledne slobodu a hľadať pravdu a zastať sa tých, ktorí vo svete trpia pre svoju vieru, presvedčenie; sme schopní postaviť sa, ako člen Európskej únie, za to, aby EÚ nepodkopávala piliere, na ktorých je postavená západná civilizácia? Pokusy narušiť slobodu myslenia, svedomia a vierovyznania, relativizovať právo na život môžu položiť náš svet, uviedla. Svetlom pravej slobody a nádeje musíme presvetliť naše srdcia,naše domovy a tak pomôcť svetu, aby našiel nádej v dnešnej ťažkej situácii, dodala.



Predstaviteľ mladej generácie, Viktor Pecer z Košíc, prirovnal múdrosť organizátorov Manifestácie k múdrosti troch mudrcov z Východu. Oni podľa neho odhalili zlobu a zákernosť vládcu, ktorý chcel zmárniť malého Ježiša a po stretnutí s ním hľadali preto inú cestu. Tak ako by tu nik z nás nebol bez počatia, ako by Veľká noc nebola bez Vianoc, tak by sme tu takto nestáli bez Sviečkovej manifestácie. Dnes sa nám, žiaľ, niekedy predstavuje lož ako pravda. To nám má byť pozvaním byť napojení na Božieho ducha, byť múdri a hľadať tú inú cestu. Veľká noc je nám pozvaním hľadať pravdu a počúvať Boha, ktorý môže meniť situáciu a aj do dnešnej spoločnosti priniesť pokoj a poriadok. Buďme ľuďmi, ktorí hľadajú tú inú cestu, uviedol Viktor.



Na záver vystúpil predseda Fóra kresťanských inštitúcií Tomáš Kuzár. Vyjadril radosť, že môže byť v organizácii, ktorá už dve desaťročia nesie pochodeň spomienky na Sviečkovú manifestáciu. Táto udalosť nás spája s duchom podzemnej cirkvi a súčasne nás premosťuje so súčasnosťou. Vyslovil vďaku zvolávateľovi Františkovi Mikloškovi, podpredsedovi FKI Pavlovi Kosseyovi a ďalším, vďaka ktorým mohol spoznávať ľudí a identitu tej významnej minulosti a môže ju prepájať s budúcnosťou. Vyjadril vďaku všetkým, ktorí si každoročne pripomínajú tieto udalosti a nesú pochodeň nádeje pre dnešný svet. 



Bratislava, Svieckova, 36



Popri podujatí, ktoré organizovalo FKI, sa uskutočnilo aj večeradlo modlitieb s Pannou Máriou, ktoré pravidelne, už od prvého výročia Sviečkovej manifestácie, organizuje Združenie Máriina doba pod vedením jej predsedníčky Alžbety Vojtkovej, informovalo Fórum kresťanských inštitúcií.




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024