Predstavitelia EÚ a COMECE diskutujú o dôsledkoch vojny na Ukrajine

TK KBS, cirk, ml; pz | 30. 01. 2023 11:39



Foto: COMECE

Brusel 30. januára (TK KBS) V piatok 27. januára 2023 sa zástupcovia Komisie biskupských konferencií Európy (COMECE) zúčastnili na stretnutí na vysokej úrovni, ktoré organizovala Európska komisia na tému, ako riešiť rozsiahle dôsledky vojny na Ukrajine v Európskej únii. Európskych biskupov zastupovali arcibiskup Cyril Vasiľ z Košickej gréckokatolíckej eparchie a arcibiskup Antoine Hérouard z Dijonu.



Arcibiskup Vasiľ a jeho komunita boli od začiatku ruskej agresie proti Ukrajine medzi prvými na Slovensku, ktorí pomáhali utečencom a poskytovali im humanitárnu a duchovnú pomoc a počas stretnutia s Európskou komisiou zdôraznil úlohu cirkví ako hlavných aktérov v oblasti poskytovania humanitárnej pomoci. Rozvoj vzájomnej spolupráce medzi cirkevnými štruktúrami dobrovoľníctva a charity a občianskymi inštitúciami je veľmi žiaduci: „Nie sme konkurenti, ale pracujeme spoločne na jednom projekte.“



„Bolo to veľmi zaujímavé stretnutie, pretože boli zastúpené rôzne náboženské skupiny, od židovskej, islamskej až po rôzne kresťanské komunity a Katolícku cirkev. Išlo najmä o to, aby sme podali správu zo strany Slovenska ako pohraničnej krajiny, ktorá susedí s Ukrajinou, o tom, ako je vojna na Ukrajine vnímaná v našej spoločnosti a v našej Cirkvi, aké konkrétne kroky Cirkev podniká a čo môžeme ďalej robiť v spolupráci s občianskou spoločnosťou pri riešení dopadov tejto krízy,“ povedal arcibiskup Cyril Vasiľ v rozhovore s vedúcim slovenskej sekcie Vatikánskeho rozhlasu P. Martinom Jarábkom. Dodal, že nejde len o reflexiu prvej utečeneckej vlny, ale aj o ďalšie otázky, ako je integrácia Ukrajincov do spoločnosti a ďalšie dôsledky vojny, napríklad energetická kríza.



Na otázku, ako sa vyvíja nálada v spoločnosti po prvom, veľkom a nespornom nadšení, či stále pretrváva rovnaké nasadenie ako v prvých mesiacoch po začiatku konfliktu, arcibiskup Vasiľ poznamenal, že prirodzený beh vecí môže viesť k určitej únave. Varoval však pred prenikaním ruskej alebo proruskej propagandy, ktorá sa snaží vykresliť túto vojnu nie ako agresiu Ruska proti Ukrajine, ale ako akýsi zástupný boj medzi skorumpovaným, zlomyseľným Západom a Ruskom bojujúcim za kresťanskú svätosť. Ako dodal arcibiskup Vasiľ, používajú sa mechanizmy strachu a závisti. „V tomto zmysle si myslím, že aj úloha Cirkvi spočíva v tom, aby dokázala správne vysvetliť súčasnú situáciu a neustupovala v tejto pomoci, ktorá je dôležitá pre vyriešenie ukrajinskej krízy a vojny.“



Zdroj: cirkev.cz




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024