Uplynulo 37 rokov od mučeníckej smrti poľského kňaza Jerzyho Popiełuszka

TK KBS, ekai, rp;pz | 19. 10. 2021 10:46



Poľsko 19. októbra (TK KBS) Ak by žil, pred mesiacom by mal 74 rokov. Zomrel vo veku iba 37 rokov. Dnes, 19. októbra, je 37. výročie únosu a mučeníckej smrti blahoslaveného poľského kňaza Jerzyho Popiełuszka. Slávnostná svätá omša s modlitbou za kanonizáciu kaplána „Solidarity“ bude dnes o 18:00 v Kostole svätého Stanislava Kostku vo Varšave. Predsedať jej bude biskup Tadeusz Pikus.



Vo farnosti svätého Stanislava Kostku je Múzeum Jerzyho Popiełuszka. Na webovej stránke sú desiatky nahrávok so spomienkami svedkov na život kňaza. Medzi nimi sú aj vyhlásenia Andrzeja Gwiazdu, Seweryna Jaworského alebo obyčajných oceliarov, ktorí v roku 1984 vytvorili ochranu svojho kaplána. „Bol ako Korczak - neopustil svoje deti, nechcel utiecť a zaplatil za to svojím životom,“ uviedol vo svojich pamätiach Andrzej Gwiazda. „Kolega z podnikovej komisie mi dal obálku s menami ľudí, ktorí donášajú na Popiełuszka. Dal som mu ju a on hovorí - viem,“ spomína na dramatické časy oceliar Michał Staniszewski.



Jerzy Popiełuszko sa narodil v roku 1947 v Okopách v Białystoku, po ukončení strednej školy vstúpil do varšavského kňazského seminára. Ako seminarista slúžil na povinnej vojenskej službe v špeciálnej duchovnej jednotke v Bartoszyciach, kde sa ukázal ako vytrvalý obranca viery a hodnôt. Po vysviacke v roku 1972 pôsobil vo viacerých farnostiach Varšavskej arcidiecézy. V posledných rokoch svojho života pôsobil vo farnosti svätého Stanisława Kostku vo varšavskom Żoliborzi, kde sa pripojil k Solidarite a slávil každý mesiac sväté omše za vlasť, kde sa okolo chrámu zhromažďovali tisíce veriacich. Počas obdobia stanného práva vystupoval na obranu internovaných osôb a v dôsledku toho sa stal predmetom provokácií zo strany služieb komunistického režimu.



Pred 37 rokmi, 19. októbra 1984 uskutočnil svoju poslednú pastoračnú cestu do farnosti svätých poľských bratov mučeníkov v Bydgoszczi. Počas spiatočnej cesty ho brutálne zavraždili príslušníci tajnej polície, jeho mučené telo odhodili do rieky Visla na úrovni priehrady vo Włocławku. Na jeho pohrebe, 3. novembra 1984, sa zhromaždilo takmer milión ľudí. Od roku 1984 hrobku mučeníka navštívilo takmer 23 miliónov veriacich vrátane mnohých kardinálov, biskupov, prezidentov a predstaviteľov sveta kultúry.



Pápež Benedikt XVI. 6. júna 2010 vyhlásil Jerzyho Popiełuszka za blahoslaveného a v roku 2014 ho pápež František ustanovil za patróna Solidarity.




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024