Začal sa vatikánsky súd v kauze londýnskej budovy, pokračovanie je v októbri

TK KBS, RV, jb;rp | 28. 07. 2021 11:44



Vo Vatikáne sa v utorok 27. júla začal súdny proces proti desiatim obvineným v kauze nezákonného nakladania s finančnými prostriedkami Štátneho sekretariátu v kúpnopredajnej záležitosti týkajúcej sa nehnuteľnosti na Sloane Avenue v londýnskej štvrti Chelsea.

Foto: Vatican Media

Vatikán 28. júla (RV) Vo Vatikáne sa v utorok 27. júla začal súdny proces proti desiatim obvineným v kauze nezákonného nakladania s finančnými prostriedkami Štátneho sekretariátu v kúpnopredajnej záležitosti týkajúcej sa nehnuteľnosti na Sloane Avenue v londýnskej štvrti Chelsea. Proces bude pokračovať 5. októbra.



Prvé pojednávanie pred tribunálom pod vedením predsedu Súdu Mestského štátu Vatikán Giuseppeho Pignatoneho, s prísediacimi sudcami Venerandom Maranom a Carlom Bonzanom trvalo sedem hodín. Z desiatich obvinených predvolaných pred súd sa dostavili len  dvaja: kardinál Giovanni Angelo Becciu a Mons. Mauro Carlino.



V súdnej sieni zriadenej s ohľadom na protiepidemiologické normy v priestoroch Vatikánskych múzeí boli medzi troma desiatkami  právnikov, novinárov a príslušníkov žandárskeho zboru prítomní advokáti všetkých desiatich obvinených i právni zástupcovia poškodených strán: Štátneho sekretariátu, Správy majetku Apoštolskej stolice APSA a vatikánskej banky IOR – Inštitútu pre náboženské diela.



Obhajcovia okrem jedného prípadu zdôvodnenia neprítomnosti klienta predložili súdu najmä procedurálne argumenty ohľadom oprávnenosti akceptovania až troch poškodených stránok (Štátny sekretariát, APSA, IOR). Poukázali na krátky čas daný k dispozícii na prípravu obhajoby a predložili požiadavky na prístup k dôkazovým dokumentom zadržaným prokuratúrou a k audiovizuálnym záznamom z vypočúvaní. Kládli tiež legislatívne otázky o zákonnosti súdu, na ktoré dostali odpovede od členov tribunálu.



Na pojednávaní boli fyzicky prítomní dvaja z obvinených: 



Mons. Mauro Carlino, bývalý sekretár substitúta Štátneho sekretariátu, obvinený z vydierania a zneužitia funkcie, a kardinál Giovanni Angelo Becciu, bývalý substitút Štátneho sekretariátu pre všeobecné záležitosti, obvinený zo sprenevery, zneužitia funkcie v konflikte záujmov a z navádzania na vyhýbanie sa povinnostiam.



Zastúpení len svojimi právnikmi boli bývalý riaditeľ vatikánskeho Úradu pre finančné informácie - AIF René Brülhart, obvinený z trestného činu zneužitia funkcie, ďalejfinančník Enrico Crasso, ktorý sa dlhodobo staral o investície Štátneho sekretariátu a je obvinený zo zločinov sprenevery, korupcie, vydierania, prania špinavých peňazí, podvodov, zneužitia funkcie a falšovania verejných listín.



Ďalšími obvinenými, ktorí sa nedostavili, sú niekdajší riaditeľ AIF Tommaso Di Ruzza, obvinený z trestných činov sprenevery, zneužitia funkcie a porušenia služobného tajomstva a Cecilia Marogna, platená Štátnym sekretariátom za spravodajské služby, obvinená zo sprenevery.



Obvinený zo sprenevery, podvodu, zneužitia funkcie, neoprávneného prisvojenia a prania peňazí je finančník Raffaele Mincione, ktorý dal prepísať na Štátny sekretariát významné podiely fondu, ktorý vlastnil londýnsku nehnuteľnosť na Sloane Avenue č. 60 a získané peniaze použil na svoje špekulatívne investície.



Ďalšími sú právnik Nicola Squillace, zapojený do obchodného vyjednávania, obvinený z podvodu, neoprávneného prisvojenia a prania peňazí, a Fabrizio Tirabassi, referent majetkovej správy Štátneho sekretariátu, ktorému sa pripisuje vedúca úloha v spomínanej trestnej činnosti a je obvinený z korupcie, vydierania, sprenevery, podvodu a zneužívania funkcie.



Desiatym v poradí je finančník Gianluigi Torzi, ktorého úlohou malo byť pomôcť Svätej stolici dostať sa von z podvodne uzavretých zmlúv. Na istý čas bol vzatý aj do vyšetrovacej väzby na pôde Vatikánu a pred súdom je obvinený z vydierania, sprenevery, podvodu, neoprávneného prisvojenia a prania peňazí.



V prípade Gianluigiho Torziho, ktorý sa momentálne nachádza v režime súdneho dohľadu v Londýne a nosí kontrolný náramok, ktorý mu znemožňuje opustiť predpísané miesto, vatikánsky tribunál uznal odôvodnenosť jeho prekážky účasti. U ostatných siedmich neprítomných obvinených rozhodol kontumačne o pokračovaní procesu.



Kardinál Giovanni Angelo Becciu, ktorý sa v utorok 27. júla zúčastnil na celom pojednávaní, na jeho konci pripomenul: Bol som vždy „poslušný pápežovi, ktorý ma poslal pred súd“. Uviedol, že je „pokojný“ a dodal: „Som presvedčený, že sudcovia budú schopní vidieť fakty a mojou veľkou nádejou je istota, že uznajú moju nevinu.“ Oznámil tiež, že poveril svojich právnikov, aby zažalovali za ohováranie dve osoby. Ide konkrétne o Mons. Alberta Perlascu a Francescu Immacolatu Chaouquiovú, ktorí už boli v minulosti odsúdení v iných trestných kauzách.



Kardinál Becciu, ktorý sa v septembri 2020 vzdal práv spojených s kardinalátom, je vôbec prvým kardinálom, ktorý je pred Tribunálom Vatikánskeho mestského štátu súdený rovnakým postupom trojstupňového procesu ako laici a nižší cirkevní hodnostári. Je to tak na základe novej právnej úpravy vydanej pápežom Františkom v apríli 2021.



Termín ďalšieho pojednávania bol stanovený na 5. októbra.




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024