História očkovania vo Vatikáne: pápež František má predchodcov

TK KBS, RV, zk; rp | 07. 05. 2021 21:11



Vatikán 7. mája (RV) Otázke histórie očkovania vo Vatikáne sa venoval edičný riaditeľ Vatikánskych médií Andrea Tornielli vo svojom článku zo 7. mája. V texte s názvom: „Vakcíny pre všetkých, vakcíny pre chudobných: príklady Pia VII. a Pia IX.“ vysvetľuje, že konanie pápeža Františka v súvislosti s vakcínami nie je novinkou, ale ide v línii s jeho predchodcami.



Ako píše Andrea Tornielli, prvá masová očkovacia kampaň vo Vatikáne sa začala v roku 1822, v čase, keď otec modernej imunizácie Edwuard Jenner, bol ešte na svete. Európa vtedy trpela epidémiou kiahní, ktorá v centre Talianska vrcholila v roku 1820. Pápež Pius VII. nečakal so založenými rukami – 20. júna 1822 vydal prostredníctvom štátneho sekretára legislatívne nariadenie o povinnosti očkovania. Text nazýva vakcínu „Božím darom“ a „prostriedkom poskytnutým Božou prozreteľnosťou na záchranu potomstva“ milujúcim Otcom. Avšak aj v tej dobe predsudky zabránili záchrane ľudských životov: „Zakorenené predsudky boli u niektorých rodičov silnejšie než samotná láska k potomstvu“, píše sa v historickom texte.



Pápež Pius VII. vytvoril Centrálnu očkovaciu komisiu na propagáciu očkovania a na dozor nad očkovaním, ako aj provinčné komisie na zabezpečenie dostatočného množstva bezplatných vakcín pre všetkých lekárov. Osobitná pozornosť sa kládla na deti, očkovacia kampaň prebehla aj v sirotincoch. Všetci lekári pôsobiaci vo Pápežskom štáte museli byť zbehlí v očkovaní podľa metódy Jennera. Vatikán sa v tej dobe snažil povzbudiť rodičov k očkovaniu detí a rodinných príslušníkov tým, že bolo jednou z podmienok k povýšeniu či získaniu prémií pre otcov rodín.



Očkovací plán Pia VII. však nemal veľký úspech. Nedarilo sa mu presvedčiť ľud a prekonať jeho predsudky. A tak o dva roky neskôr, v roku 1824 jeho nástupca na pápežskom stolci Lev XII. zrušil povinnosť bezplatného očkovania, ktoré bolo opäť len na báze dobrovoľnosti.



Nasledujúci pápež Gregor XVI. dal očkovacej kampani nový impulz a opäť oživil viaceré časti legislatívy Pia VII. V roku 1834 zriadil Osobitnú kongregáciu pre zdravie a zaviedol povinné očkovanie vo väzeniach Vatikánskeho štátu.



Pius IX., posledný pápež v postavení panovníka, zintenzívnil očkovaciu kampaň, aby vakcíny ponúkol aj tým najchudobnejším. Čeliac znovuvypuknutiu epidémie kiahní v roku 1848 šíril očkovaciu kampaň medzi najzasiahnutejšími časťami populácie, angažujúc aj farnosti, aby poskytovali aj mená zaočkovaných. Stanovil dokonca malú odmenu tým ľuďom, ktorí po bezplatnom zaočkovaní prišli po ôsmich dňoch na kontrolu.




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024