Kandidát na kardinála Cantalamessa sa nestane biskupom

TK KBS, ekai, rp; pz | 20. 11. 2020 14:46Vatikán 20. novembra (TK KBS) Kandidát na kardinála, kapucín Raniero Cantalamessa, ktorého 28. novembra príjme pápež František do kardinálskeho kolégia, podľa kánonického práva rezignoval na svoje biskupské svätenie. Tajomník nominovaného kardinála 17. novembra oznámil, že pápež František udelil dišpenz 86-ročnému duchovnému. V súčasnosti sú v kardinálskom kolégiu aj dvaja jezuiti, ktorí rezignovali na biskupskú vysviacku. Sú nimi 99-ročný kardinál Albert Vanhoye z Francúzska a 92-ročný Albánec Ernest Simoni.

Kardinálska hodnosť nie je viazaná s biskupským svätením. Jej udelenie Cantalamessovi sa považuje za vyjadrenie vďaky za jeho dlhoročné pôsobenie ako kazateľa pápežského domu. V tejto funkcii rehoľník počas adventu a pôstu vždy vedie duchovné cvičenia pre rímsku kúriu a na Veľký piatok káže v bazilike svätého Petra.

Biskupské svätenie príjme 21. novembra ďalší nominant na kardinála Mauro Gambetti, ktorý pôsobí ako predstavený v Assisi.

Tretí kandidát na kardinálsku hodnosť, ktorý ešte nebol vysvätený za biskupa, dlhoročný riaditeľ Rímskej charity Enrico Feroci, bol vysvätený 15. novembra v Ríme. Obrad sa konal vo farnosti Panny Márie Božskej lásky v Castel di Leva. Feroci bol farárom tejto farnosti a zostane ním, aj ako kardinál.


[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2020