V Indii pokračuje dráma jezuitu Stanleyho Swamyho, obhajcu dalitov

TK KBS, RV, jb, rp; pz | 26. 10. 2020 15:52India 26. októbra (RV) Indický jezuita bol 8. októbra zatknutý v oblasti Ranchi protiteroristickou Národnou vyšetrovacou agentúrou a transportovaný do Bombaja. Bol obvinený a vypočúvaný v súvislosti s podujatím, ktoré predchádzalo násilnostiam zahŕňajúcim dalitov v oblasti Pune 31. decembra 2017. Zatknutých je aj ďalších 15 ľudí, vrátane známych osobností z radov ochrancov práv a spisovateľov.

S poukázaním na vykonštruovanosť obvinenia pátra Swamyho z údajného prepojenia na zakázané extrémistické skupiny maoistov a „Naxalitov“ apelovala za jeho prepustenie rehoľa jezuitov v Indii i v iných krajinách.

V komuniké Spoločnosti Ježišovej na podporu prepustenia sa uvádza, že P. Stanley Swamy vyjadril svoju oddanosť Ústave Indickej republiky a je za presadzovanie pokojných prostriedkov na vyjadrenie disentu proti formám nespravodlivosti páchanej na obyvateľstve zo strany štátu a polície.

P. Stanley Swamy SJ pôsobil posledných 15 rokov ako ochranca ľudských práv v jezuitskom centre pre sociálne aktivity v oblasti Ranchi. Spolupracoval s domorodým spoločenstvom Adivasis na ochrane ich práv zakotvených v Ústave Indie. Zdokumentoval a zverejnil utrpenie stoviek adivaských mladých ľudí, perzekvovaných za uplatňovanie svojich práv.

Za prepustenie pátra Swamyho sa zmobilizovali kresťania na viacerých miestach Indie. V štáte Tamil Nadu obetovali 18. októbra sväté omše v kostoloch na tento úmysel. Madurajský arcibiskup Mons. Antony Poppusamy vydal posolstvo, v ktorom pripomenul zásluhy P. Stanleyho Swamyho pri ochrane práv dalitov.
Na podporu zatknutého jezuitu s poukázaním na falošnosť obvinenia zorganizovali 16. októbra v štáte Jharkhand päťkilometrovú živú reťaz za účasti arcibiskupa Ranchi Mons. Felixa Toppa, biskupov, kňazov a rehoľných sestier.


[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2020