Haló, tu František! Alebo ako vznikol špeciálny deň modlitieb za pápeža

TK KBS, rv, ml; pz | 06. 08. 2020 12:24Taliansko 6. augusta (RV) "Haló, tu pápež František" - týmito slovami sa uviedol rímsky biskup, keď kamerunská zasvätená panna Angela Rachel Bilégué, žijúca už deväť rokov v Ríme, zdvihla telefón zobrazujúci "súkromné číslo". Táto žena, ktorá je členkou Ordo virginium a na rímskej Lateránskej univerzite si dokončuje doktorát z morálnej teológie (potom, čo už získala tento titul z filozorie), založila pred niekoľkými rokmi skupinu "Talità Kum, určenú mladým ľuďom, ktorí hľadajú svoje duchovné povolanie. Svoju prácu opísala v liste pápežovi Františkovi, ktorým koncom júla zareagoval telefonátom.

"Hovorili sme o jeho úrade, o jeho častých žiadostiach o modlitbu, ako za jeho potreby, tak i za potreby cirkvi. Keď sme spolu hovorili, napadlo mi, že by sme mali založiť skupinu, ktorá by sa za pápeža modlila a ihneď som mu to povedala," hovorí táto mládá žená tlačovej agentúre Talianskej biskupskej konferencie (SIR). Pápež túto inšpiráciu okamžite ocenil a odpovedal: "Výborne, urobte to, pretože modlitbu skutočne potrebujem."

Nápad sa ihneď rozbehol po sociálnych sieťach a za prvý deň modlitby za pápežaFrantiška bol stanovený už tohtoročný trinásty august, a potom každý trinásty deň v mesiaci. Nejde o náhodu - tento dátum sa totiž symbolicky opakuje v jeho živote - trinásteho decembra prijal Jorge Mario Bergoglio kňazské svätenie, trinásteho marca bol zvolený za pápeža a na trinásty mája pripadá zjavenie Panny Márie Fatimskej, ktorej zasvätil svoj pontifikát. "Máme v úmysle venovať celý jedeň v každom mesiaci pápežovi Františkovi, a to rôznymi spôsobmi - v modlitbe, obete a pôste - a zapojiť do našej iniciatívy čo najviac ľudí," vysvetlila Angela Rachel Bilégué agentúre SIR.

[back]


(C) TK KBS 2003 - 2020