Svätý Otec vyjadril solidaritu Libanonu po ničivom výbuchu v Bejrúte

TK KBS, RV jb; ml | 05. 08. 2020 12:05Vatikán 5. augusta (RV) Pápež František reagoval na tragédiu explózie v prístavnej štvrti v Bejrúte z utorka 4. augusta výzvou k modlitbe za obete a za svorné spojenie síl celého Libanonu, aby dokázal čeliť tomuto bolestnému momentu a dostala sa mu medzinárodná pomoc.

V závere svojho pravidelného stredajšieho stretnutia s veriacimi prostredníctvom mediálneho prenosu zo Sály bibliotéky Apoštolského paláca sa Svätý Otec vyjadril týmito slovami: 

„Včera v Bejrúte mohutné explózie v prístavnej zóne zapríčinili desiatky mŕtvych a tisíce zranených a mnoho ťažkých deštrukcií. Modlime sa za obete a ich príbuzných; a modlime sa za Libanon, aby sa s úsilím všetkých svojich spoločenských, politických a náboženských zložiek mohol vysporiadať s týmto tak tragickým a bolestným momentom a s pomocou medzinárodného spoločenstva prekonať ťažkú krízu, ktorou prechádza.“

Podľa vyjadrenia libanonského prezidenta Michela Aouna materiálnou príčinou bol požiar v skladisku s 2750 tonami dusičnanu amónneho, zhabaného pred šiestimi rokmi z nákladu lode. Možné zavinenie tragédie sa vyšetruje.

Najnovšie údaje hovoria o najmenej stovke vyhasených ľudských životov a 4000 zranených. Poškodené boli aj budovy v ďalších mestských štvrtiach a bola potrebná evakuácia obyvateľstva na predídenie otrave toxickými látkami z ovzdušia.

[back]


(C) TK KBS 2003 - 2020