Zdravotný stav emeritného pápeža Benedikta XVI. nie je znepokujúci

TK KBS, cna, ts, mk; ml | 04. 08. 2020 13:15Vatikán 4. augusta (RV) Vatikánske tlačové stredisko reagovalo na správy, ktoré sa objavili v utorok (3. 8. 2020) v médiách v súvislosti so zdravotným stavom emeritného pápeža Benedikta XVI. Podľa hovorcu Vatikánu nie je stav emeritného pápeža znepokojujúci, i keď Benedikt XVI. trpí bolestivou chorobou.

Vatikánske tlačové stredisko informovalo, že podľa osobného sekretára Benedikta XVI., arcibiskupa Georga Gaensweina, "nie je zdravotný stav emeritného pápeža nijako znepokujúci, keď pominie, že 93-ročný človek prechádza najakútnejšou fázou bolestivej, ale nie vážnej choroby."

Nemecký denník Passauer Neue Presse s odvolaním sa na životopisca Benedikta XVI. Petra Seewalda v utorok uviedol, že emeritný pápež má bolestivú bakteriálnu infekciu obličaja. Podľa Seewalda je bývalý pápež od svojho návratu z júnovej návštevy svojho staršieho brata Georga v Bavorsku "veľmi krehký".

Seewald navštívil Benedikta XVI. v jeho vatikánskom dome v kláštore Mater Ecclesia 1. augusta, aby mu odovzdal výtlačok jeho najnovšej biografie. Benedikt XVI. bol podľa neho optimistický a vyhlásil, že keby sa mu sila vrátila, mohol by začať opäť písať. Seewald tiež novinám povedal, že hlas bývalého pápeža je teraz "sotva počuteľný".

Passauer Neue Presse tiež informoval, že Benedikt XVI. si praje byť pochovaný v bývalej hrobke sv. Jána Pavla II. v krypte Bazilike sv. Petra. Telo poľského pápeža bolo po kanonizácii premiestnené do hornej časti baziliky. Rovnako tak ako Ján Pavol II., napísal i Benedikt XVI. svoj duchovný závet, ktorý môže byť zverejnený po jeho smrti.

Po júnovej štvordňovej ceste bývalého pápeža do Bavorska opísal regensburský biskup Rudolf Voderholzer Benedikta XVI. ako muža "vo svojej krehkosti, vo svojej staroby a vo svojej konečnosti". "Hovorí tichým, takmer šeptajúcim hlasom a má evidentné problémy s artikuláciou, ale jeho myšlienky sú úplne jasné; jeho pamäť, jeho fenomenálny dar kombinácie. Takmer všetky jeho každodenné životné procesy závisia na pomoci druhých, čo vyžaduje veľa odvahy, ale tiež pokory, takto sa odovzdať do rúk iných ľudí a ukázať sa na verejnosti," povedal biskupa Voderholzer (Zdroje: CNA / TS ČBK).

[back]


(C) TK KBS 2003 - 2020