V Bratislave otvoria novú výstavu s názvom "Ján Pavol II. a Slovensko"

TK KBS, jma, msu; ml | 03. 07. 2020 13:29Bratislava 3. júla (TK KBS) Pri príležitosti storočnice narodenia pápeža Jána Pavla II. pripravilo Veľvyslanectvo Poľskej republiky v Slovenskej republike výstavu na tému Ján Pavol II. a Slovensko. Otvoria ju vo štvrtok 9. júla 2020 o 17:00 na Nádvorí sv. Jána Nepomuckého Primaciálneho paláca v Bratislave, informovala Joanna Matloňová z Veľvyslanectva.

Autorkou výstavy je slovenská historička, profesorka Emília Hrabovec. Otvorí ju veľvyslanec Poľskej republiky v Slovenskej republike Krzysztof Strzałka a príhovor bude mať aj autorka výstavy. Záštitu nad výstavou prevzali primátor hlavného mesta Bratislavy Matúš Vallo, bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský a krakovský arcibiskup metropolita Marek Jędraszewski.

Na osemnástich bohato ilustrovaných paneloch predstavuje výstava základné charakteristiky dlhého, 27-ročného pontifikátu a jeho úsilie o obnovu kresťanskej identity európskych národov.

Výstava poukazuje na osobitný pápežov vzťah k Slovensku a Slovákom a na jeho presvedčenie, že Slovensko bude mať vďaka nazhromaždenému bohatstvu viery, vernosti a obetí svojich predkov veľkú úlohu pri uchovaní a odovzdávaní viery v Európe na prahu tretieho tisícročia.

Bohato ilustrovaná výstava prináša doteraz neznáme fotografie a dokumenty, predstavuje pápežovo úsilie pomôcť Slovensku v rokoch komunizmu, jeho spoluprácu so slovenským exilom, úctu k cyrilo-metodskému dedičstvu, morálnu podporu, ktorú poskytol Slovensku v rokoch budovania vlastnej štátnosti i tri pastoračné cesty na Slovensko a pamiatky, ktoré dnes na Slovensku zhmotňujú úctu k Jánovi Pavlovi II.

[back]


(C) TK KBS 2003 - 2020