Veľvyslanci SR a ČR vo Vatikáne si uctili pamiatku prvého nuncia v ČSFR

TK KBS, svss; ml | 29. 06. 2020 16:30Rím 29. júna (TK KBS) Veľvyslanec Slovenskej republiky pri Svätej stolici Marek Lisánsky si dnes spolu s veľvyslancom Českej republiky pri Svätej stolici Václavom Kolajom na rímskom cintoríne Verano vo Vatikánskej kaplnke uctili pamiatku kardinála Giovanniho Coppu, prvého apoštolského nuncia v bývalej ČSFR, pri príležitosti 30. výročia jeho menovania.

"Spoločne sme si tak pripomenuli aj tohtoročné 30. výročie obnovenia vzájomných diplomatických vzťahov po páde železnej opony v novembri 1989," uvádza na sociálnej sieti Slovenské veľvyslanectvo SR pri Svätej stolici. "Vymenovanie nuncia G. Coppu dňa 30. júna 1990 nadväzovalo na historickú apoštolskú cestu pápeža sv. Jána Pavla II. - prvú po páde železnej opony - do Česko-Slovenska v dňoch 21. a 22. apríla 1990, v rámci ktorej pápež navštívil aj Bratislavu," uvádza Veľvyslanectvo.


História diplomatických vzťahov medzi Svätou stolicou a Č-SR sa začala písať ale už oveľa skôr, prostredníctvom aktu vzájomného uznania v roku 1919 a následného vymenovania najskôr apoštolského delegáta a následne prvého nuncia a neskoršieho kardinála Clemente Micaru pápežom Benediktom XV. pred 100 rokmi - 7. mája 1920.

Vzájomné diplomatické vzťahy boli násilné prerušené v marci 1950, keď bol v rámci represálií komunistickej moci, ktoré nasledovali po tzv. „čihošťskom zázraku“ vyhostený posledný vatikánsky diplomat Ottavio de Livu. Tým boli diplomatické styky so Svätou stolicou prerušené na dlhé obdobie 40-tich rokov a obnovené až po páde totalitného režimu v roku 1990, dodáva Veľvyslanectvo.

[back]


(C) TK KBS 2003 - 2020