Redemptorista Michal Zamkovský oslávil 40. výročie svojho kňazstva

TK KBS, red, ml; pz | 22. 05. 2020 15:00Podolínec 22. mája (TK KBS) Štyridsiate výročie kňazstva oslávil vo štvrtok P. Michal Zámkovský CSsR. Redemptorista, ktorý sa narodil 11. júla 1948 v Toporci, zložil svoje prvé rehoľné sľuby 13. novembra 1976 v Bratislave a 21. mája 1980 bol tajne vysvätený na kňaza kardinálom Franciszkom Macharským v Zakopanom. "Páter Michal oslávil 40. výročie svojho kňazstva slávením spoločnej svätej omše, po ktorej nasledovalo posedenie s jeho sestrami, komunitou redemptorisov v Podolínci a s pátrom provinciálom," informoval TK KBS Ján Kniez z mediálneho tímu redemptoristov.

"Ja si v týchto dňoch s vďačnosťou pripomínam svoju diakonskú i kňazskú vysviacku spred 40 rokov a znovu žasnem nad tým, ako Pán Boh všetko zariadil. Počas tajných štúdií teológie u otca Ivana Mastiliaka, som bol párkrát aj na duchovných cvičeniach pre klerikov v Tuchove v Poľsku. Tu si ma vyhľadal otec profesor Marián Brudzisz a upozornil ma, aby som bol opatrný v rečiach, lebo aj tam v kláštore sú nasadení eštebáci. A potom sa ma ujal a sprevádzal ku kňazstvu. Sám vybavil kňazskú vysviacku u kardinála Františka Macharskeho a všetko sa uskutočnilo v rekreačnom rehoľnom dome poľských redemptoristov v Zakopanom.

Večer 20. mája 1980 otec Marián priviezol z jezuitského domu „Ksienžovky“ kardinála Františka a ten mi okolo 22:00 udelil diakonskú vysviacku. Potom prišiel 21. mája 1980 ráno okolo 6:00 a udelil mi kňazské svätenie. Jediným svedkom týchto svätení bol otec Marián Brudzisz, ktorý odoslal svedectvo do Ríma na pohľadnici (tak sme to našli po rokoch). Kardinál František mi potom prikázal, aby som o tejto vysviacke nikomu – ani najbližším z rodiny – nič nepovedal a odišiel. S otcom Mariánom sme ešte mali slávnostný obed v hoteli „Kasprowy“ a išli sme každý svojou cestou. Ja som sa snažil po ceste domov a potom aj na druhý deň v práci v Starej Ľubovni všetkých okolo tajne žehnať. Vo fabrike som ako kňaz pracoval ešte desať rokov a tajne som doma osamote slávil eucharistiu. Až teraz si uvedomujem, ako ma Pán Boh a Matka Mária chránili cez všetky tie roky kňazstva, ktoré neboli vždy ľahké.

Otec Marián Brudzisz však so mnou zostal v kontakte a pomáhal mi povzbudením, literatúrou a zaiste modlitbou. Dnes vnímam, že bol pre mňa takým Ananiášom, ktorého Pán Boh poslal, aby ma voviedol na cestu kňaza a misionára. Otec Marián teraz žije v Tuchove, má 92 rokov a stále na mňa pamätá. Chcem poďakovať aj vám mnohým, ktorí ste ma na tejto 40-ročnej kňazskej ceste sprevádzali a posilňovali. Je krásne, že ako kresťania nie sme na ceste sami, ale ideme spolu, každý vo svojom povolaní a chceme ísť až do konca, do slávy. Spomeňte si aj vy na svojho Ananiáša vo viere, lebo určite tam niekde bol z Božej milosti prítomný," píše na stránke redemptoristi.sk P. Michal Zamkovský CSsR.

[back]


(C) TK KBS 2003 - 2020