Pred 30 rokmi pápež menoval nových biskupov na neobsadené stolce

TK KBS, ctk; ml | 14. 02. 2020 13:50Praha 14. februára (TK KBS) Zmeny v spoločnosti, ktoré nasledovali po novembri 1989, umožnili normalizovať aj situáciu Katolíckej cirkvi vo vtedajšom Československu. Pred 30 rokmi, 14. februára 1990, vymenoval pápež Ján Pavol II. päť nových biskupov vo všetkých doteraz neobsadených diecézach. Po prvýkrát od druhej svetovej vojny tak svojich biskupov mali všetkých 13 československých diecéz. Niektoré z nich pritom patrili medzi najdlhšie neobsadené z diecéz katolíckej cirkvi vo svete.

Biskupom v Brne sa stal Vojtěch Cirkle, za českobudejovického biskupa bol vymenovaný Miloslav Vlk, biskupom v Banskej Bystrici sa stal Rudolf Baláž, košickým Alojz Tkáč a rožňavským Eduard Kojnok. Pápež vo februári 1990 vyjadril uspokojenie nad tým, že biskupi môžu byť vymenovaní skoro po jeho rokovaní s podpredsedom československej vlády Josefom Hromádkom, ktorý ponúkol normalizáciu situácie a nasledne obnovenie diplomatických vzťahov bez akýchkoľvek podmienok.

Noví biskupi boli vymenovaní krátko pred historickou návštevou pápeža v Československu. To sa teda stalo prvou krajinou východnej Európy (po rodnom Poľsku), ktorú Ján Pavol II. navštívil. Pápež prišiel 21. apríla 1990 na pozvanie prezidenta Václava Havla a kardinála Františka Tomáška. Okrem iného na pražskej Letnej slúžil svätú omšu, počas ktorej predniesol homíliu v češtine. Druhý deň svojho pobytu potom pápež strávil na moravskom Velehrade a na Slovensku (Zdroj: ČTK).

-
Viac informácií

[back]


(C) TK KBS 2003 - 2020