Vandali v kostoloch vo Francúzsku sa obrátili proti mariánskym sochám

TK KBS, rv cz, jag; ml | 14. 01. 2020 11:17Francúzsko 14. januára (RV CZ) Kríza európskeho katolicizmu sa prejavuje aj na jeho symboloch. Francúzsky lokálny rozhlas France Bleu nedávno informoval o nových vandalských činoch v štyroch obciach na juhu krajiny (Pau, Artix, Lons a Mourenx), ktoré viedli k zničeniu deviatich mariánskych sôch v siedmich rôznych kostoloch.

Polícia v súvislosti s nimi zatkla tridsaťpäťročného bezdomovca, ktorého najskôr podrobila psychiatrickému vyšetreniu. Muž počas jednej hodiny poškodil sochy v troch kostoloch mesta Pau, a potom pokračoval vo svojom diele v okolitých obciach.

Počet protinábožensky motivovaných vandalských činov vo Francúzsku z roka na rok vzrastá. Podľa údajov tamojšieho ministerstva vnútra došlo v roku 2018 k 1704 aktom vandalizmu, z toho 1063 bolo namierených proti kresťanom, 541 nieslo známky antisemitizmu a na stovke z nich sa podpísala nenávisť proti moslimom.

"Bolo by to nezodpovedné, keby sme sa neznepokojovali nad dopadom týchto činov," vyhlásil biskup diecézy Bayonne-Lecar-Orolon Mons. Marc Aillet, ktorý v súvislosti s vandalizmom v kostoloch svojej diecézy hovorí o ich znovuvysvätení. V tomto týždni bude slúžiť v mariánskom chráme v Pau svätú omšu venovanú na odčinenie urážky Matky Božej.

Dodajme, že minulý týždeň došlo k vyplieneniu židovského cintorína v Bayonne, biskupovom sídelnom meste.

K dianiu vo Francúzsku sa na svojom twitterovom účte vyjadril aj kard. Robert Sarah, prefekt vatikánskej Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí: "Profanácia v Európe naďalej narastá. Nedávne akty obrátené proti sochám Panny Márie vo francúzskych kostoloch ukazujú, že ide o gestá plynúce z barbarskej nenávisti, a to vyžaduje reakciu. Katolíci už nemôžu ostať ticho," zdôrazňuje kardinál Sarah.

[back]


(C) TK KBS 2003 - 2020