Uplynulo 30 rokov od návštevy prezidenta M. Gorbačova vo Vatikáne

TK KBS, RV job; ml | 03. 12. 2019 09:00Vatikán 3. decembra (RV CZ) Uplynulo 30 rokov od historickej návštevy bývalého sovietskeho prezidenta Michaila S. Gorbačova vo Vatikáne. Gorbačov vedel, že dnes už sv. Ján Pavol II. zmenil beh dejín, a pápež si uvedomoval, že práve tento vodca môže zaistiť priebeh prichádzajúcich zmien, zadržať Červenú armádu pred ingerenciou (zasahovaním) v krajinách, ktoré sa začínali vymykať Moskve spod kontroly.

V týchto kategóriách vníma Bernard Lecompte význam návštevy Gorbačova vo Vatikáne, od ktorej uplynulo v nedeľu tri desaťročia. Skôr než sa Bernard stal korešpondentom francúzskych médií vo Vatikáne, patril k najlepším znalcom strednej Európy.

Z tejto perspektívy vnímal aj audienciu Gorbačova u poľského pápeža. Pripomína, že Ján Pavol II. radikálne menil vatikánsku východnú politiku (tzv. Ostpolitik). Na základe skúsenosti zo svojej krajiny dodržiaval jednoduchú zásadu, že "s komunistami sa nevyjednáva" a to bolo základnom jeho úspechu, hovorí francúzsky novinár.

Na druhej strane Gorbačov sa nikdy o náboženstvo nezaujímal. Začal ho objavovať až v roku 1988, keď Rusku slávilo tisíce výročie kristianizácie. Práve pri tej príležitosti pozval Ján Pavol II. Gorbačova do Vatikánu, spomína Bernard Lecomte.

"Po skončení rozhovoru, ktorý trval 49 minút, veľmi intenzívneho stretnutia tvárou v tvár, vyšiel Gorbačov s úsmevom na všetky strany a uistil, že sa uskutočnilo niečo mimoriadne. Spokojný bol aj Ján Pavol II.," opisuje Lecomte.

"Ukázalo sa, že títo dvaja Slovania našli spoločný základ, spoločné hodnoty. Ján Pavol II. vždy vyzýval, aby Európa dýchala svojimi dvomi pľúcami. Gorbačov pristúpil na rovnakú tému. Chcel, aby všetci Európania spolu objavili svoju kultúru, spoločnú minulosť a spoločnú budúcnosť. Chcel, aby Európa pochopila, že nepotrebuje Ameriku a jej imperializmus - ak hovoril - aby spoločne vytvárala svoje dejiny. Táto idea jednoty kontinentu ich zblížila; vedomie, že Európa má vlastnú kultúru a že na tomto základe majú budovať svoju budúcnosť."

[back]


(C) TK KBS 2003 - 2020