Na Námestí sv. Petra prebieha vo Vatikáne inštalácia betlehemskej scény

TK KBS, rv cz, kn; ml | 02. 12. 2019 13:25Vatikán 2. decembra (RV CZ) Pod obeliskom na Námestí sv. Petra prebieha v týchto dňoch inštalácia betlehemskej scény. Pochádza tentoraz z Tridentska a jej 26 drevených postáv v životnej veľkosti predstavuje remeslá a zamestnanie ľudí z horských dediniek. Slávnostná inaugurácia prebehne 5. decembra spolu s rozsvietením mohutného vianočného stromu, privezeného z náhornej planiny Asiago neďaleko mesta Vicenza.

Jasličky pochádzajú z dediny Scurelle z alpského údolia Valsugana a sú dielom miestnych obyvateľov. Idea sa zrodila pred viac ako dvadsiatimi rokmi, keď vzniklo miestne združenie Priateľov jasličiek za obnovenie miestnych tradícií Scurelle. Do kreatívnych dielní sa zapojili takmer všetci obyvatelia a priaznivci zo susedných obcí, od dobrovoľných hasičov cez farské misijné skupiny až po jednotlivcov a podnikateľov. Mnohí venovali pre betlehem rodinné pamiatky spojené so životom a prácou svojich predkov. Postavy sú z dreva a ich tváre vytvoril rezbár Felix Deflorian spoločne so svojimi dvoma deťmi.

Medzi figúrami nájdeme typické postavy z alpských údolí: pútnika, predavača kníh, ženu mútiacu maslo či spracovávajúcu vlnu. Nechýbajú ani narážky na súčasnosť tohto kraja, ktorý v minulom roku zasiahli silné búrky. Scénu preto dopĺňajú polomy a ďalšie pripomienky na zdevastovanú oblasť. Betlehem a vianočný strom zostanú na Námestí sv. Petra do konca Vianočného obdobia, teda do slávnosti Krstu Pána, ktorá pripadne na 12. januára.

Zdroje: RV CZ / Katolícke noviny

[back]


(C) TK KBS 2003 - 2020