Do projektu adventných zamyslení sa prihlásilo viac ako 19-tisíc ľudí

TK KBS, tk, ml; pz | 02. 12. 2019 09:00Bratislava 2. decembra (TK KBS) Na Prvú adventnú nedeľu sa začal projekt Advent s Konferenciou biskupov Slovenska. Každý, kto sa prihlási na stránke zamyslenia.kbs.sk, získa až do dvadsiateho piateho decembra e-mail s myšlienkou a fotografiou, ktorá nadväzuje na evanjelium dňa. Prvé zamyslenie prijalo viac ako 19-tisíc ľudí. Ďalšie tisícky ich zdieľalo na sociálnych sieťach. Aktívne projekt podporilo Rádio LUMEN.

Ide o myšlienky, ktoré vytvoril kňaz Žilinskej diecézy Ľubomír Majtán. Vychádzajú z pastorálnych listov (Prvý list Timotejovi, Druhý list Timotejovi a List Títovi). Pastorálne listy sa vyznačujú svojou aktuálnosťou pre dnešnú dobu. Je v nich zaznamenaná katolícka náuka tak, ako sa s ňou stretávame aj v našom praktickom živote viery. Napriek tomu, že sa jedná o pomerne krátke spisy uchované vo Svätom písme, pri ich čítaní ako keby sa vyjavovali každodenné aspekty nášho života.

„V katolíckej cirkvi máme mnohé vieroučné pravdy zaznamenané v týchto listoch. Napríklad vysviacku, vkladanie rúk, usporiadanie pravého kresťanského spoločenstva, úloha biskupa, diakonov, preto som sa rozhodol, že tohtoročné adventné zamyslenie budeme smerovať práve na pastorálne listy, aby sme aj dnešným veriacim ukázali, že mnohé tie veci, ktoré veríme v katolíckej cirkvi, tak pochádzajú práve z výrokov, ktoré máme zaznamenané u svätého Pavla," uviedol pre Rádio LUMEN Ľubomír Majtán.

Zamyslenia chcú byť ozvenou evanjelia, ktoré čítame počas adventu. "„Veriaci človek, ktorý číta toto evanjelium, a potom si aj prečíta toto zamyslenie, tak nachádza takú istú spojitosť. Môže sa pýtať, ako ja toto slovo môžem aplikovať dnes do svojho života," vysvetlil autor myšlienok. Cieľom projektu je pomôcť všetkým, ktorí prejavia záujem, duchovne sa pripraviť na Vianoce. Tí, čo nemajú prístup na internet, môžu projekt podporiť svojou modlitbou, pôstom alebo inými skutkami milosrdnej lásky.

Záujemcovia o zamyslenia sa môžu prihlásiť na stránke https://zamyslenia.kbs.sk. Stačí uviesť meno a e-mail. Tí, ktorí sa zapojili do posledného z projektov (v pôste 2019), sú už v novom automaticky prihlásení. Ide o projekt Konferencie biskupov Slovenska, ktorý zastrešuje jeho Tlačová kancelária. Graficky zamyslenia pripravil Ľubomír Valient, ktorý spravuje sociálne siete Saletínov v Považskej Bystrici. V podobnom duchu sa projekt koná už po 14-krát.

Prvým projektom bola letná interaktívna duchovná podpora putovania relikvie sv. Cyrila v USA a Kanade (2013). Ďalším boli zamyslenia na adventnú alebo vianočnú tému (2013). Neskôr to boli pôstne myšlienky súčasného Svätého Otca Františka (2014) a adventné zamyslenia sv. Jána Pavla II. (2014). V rámci Roka zasväteného života sa konal Pôst zo zasvätenými (2015) a v rámci Svätého roku milosrdenstva Advent s Konferenciou biskupov Slovenska (2015). 

V pôste 2016 to boli myšlienky so sv. Teréziou z Lisieux, ktorej relikvie putovali po Slovensku. V Advente 2016 to boli myšlienky od rôznych autorov, ktoré pripomínali veľkú úlohu Panny Márie. Tieto myšlienky boli vybrané pri príležitosti 100. výročia zjavení Panny Márie vo Fatime, ktoré sme si pripomenuli v roku 2017. V pôste 2018 to boli myšlienky, ktoré pochádzali od sv. Vincenta de Paul. Myšlienky v advente 2017, v pôste a advente 2018 vytvoril tím projektu.

V pôste 2019 sa myšlienky dotýkali vzťahu: Katolícka cirkev a ... (rôzne otázky). Tento štýl bol podnietený zisteniami, že mnohí (aj veriaci) ľudia majú skreslenú predstavu o Cirkvi, alebo sa chcú skutočne dozvedieť, čo katolíci tvrdia veria. Ako inšpirácia poslúžil autorovi myšlienok Záverečný dokument zo synody o mládeži (Documento finale) s prihliadnutím na sa Národný pochod za život 2019. 

[back]


(C) TK KBS 2003 - 2020