V slovenčine vychádza kniha rozhovorov médií so zakladateľom Opus Dei

TK KBS, rl, phu; ml | 08. 11. 2019 12:05Bratislava 8. novembra (TK KBS/Rádio LUMEN) V slovenčine vychádza kniha "Rozhovory s Monsignorom Escrivá". Ide o zbierku novinárskych rozhovorov z rôznych médií so zakladateľom Opus Dei. Aj keď rozhovory pochádzajú z roku 1968, mnohé otázky a témy sú nadčasové a aktuálne aj dnes. Knihu v Bratislave predstavili dekan Fakulty masmediálnej komunikácie Santa Croce v Ríme José María La Porte a hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara.

Svätý José María Escrivá bol úplne normálny kňaz, ktorý mal blízko ku všetkým a propagoval svätosť v každodennom živote, hovorí dekan Fakulty masmediálnej komunikácie na univerzite v Santa Croce v Ríme José María La Porte, ktorý je zároveň aj kňazom Opus Dei. „Podstata Opus Dei je byť svätý tam, kde si. Či si v kancelárii, pri počítači, v parku alebo pri pozeraní futbalu. Snažíš sa dosiahnuť svätosť tým, čo robíš. V knihe sa aplikuje tento princíp na žurnalistiku, ako byť svätý v žurnalistike v roku 1968, keď rozhovory v tejto knihe boli napísané. Hovorí o hlavných témach tej doby. Niektoré témy sú aktuálne aj dnes," uviedol dekan La Porte.


Kňaz Opus Dei Oscar Berleg dopĺňa, že z knihy sa môžeme dozvedieť aj to, ako vzniklo Opus Dei, či akým problémom čelil svätý Josemária. Aj keď kniha vznikla pred polstoročím, je podľa neho stále veľmi aktuálna. „Človek to číta a necíti, že to bolo napísané päťdesiat rokov dozadu. Je to ako keby teraz.“ Aj kňaz Martin Kramara hovorí, že ho prekvapila aktuálnosť rozhovorov so svätým Josemáriom. Podľa neho otázky, ktoré dostával od novinárov pred polstoročím, sa objavujú aj dnes. „Ja dostávam veľmi podobné otázky, ako hovorca Konferencie biskupov Slovenska. A nachádzal som tam mnoho odpovedí, ktoré priznám sa, že mi dokonca pomohli rozmýšľať, ako dnes môžem reagovať. Tie debaty, čo sa tu vedú, vedieme ich aj my dnes.“


Svätý Josemária Escrivá zomrel v roku 1975, za blahoslaveného ho vyhlásil pápež Ján Pavol II. v roku 1992 a o desať rokov neskôr za svätého.

Zdroj: Rádio LUMEN / Pavol Hudák

[back]


(C) TK KBS 2003 - 2020