Kardinál Reinhard Marx vyzýva k boju proti antisemitizmu v Nemecku

TK KBS, RV CZ, job; ml | 08. 11. 2019 11:12Nemecko 8. novembra (RV CZ) "Kresťania a Židia sa od seba už nikdy viac neodlúčia," povedal kardinál Reinhard Marx na prvom spoločnom sympóziu Nemeckej biskupskej konferencie a nemeckej Konferencie ortodoxných rabínov v Berlíne.

Arcibiskup Mníchova a Freisingu vyjadril znepokojenie nad novými prejavmi antisemitizmu. Najmä ho prekvapila neoboznámenosť s týmto fenoménom v cirkvi. Z Berlína o tom referuje korešpondent Vatikánskeho rozhlasu Tomasz Kycia:

Podľa kardinála Marxa je potrebné hovoriť o otázkach antisemitizmu na seminároch a pri formácii katechétov.

"Bež židovskej tradície Starého zákona by sme nemohli pochopiť Ježiša. Je to zrejmá vec našej vlastnej viery, ktorá niektorým ešte úplne nedošla," povedal nemecký kardinál, ktorý nazval antisemitizmus "útokom na nás všetkých" a vyjadril znepokojenie nad ideológiou ľudí, "ktorí nepríjímajú žiadne rady, angažujú sa v konšpiračných teóriách a ľahko nachádzajú miesto pre hlúpe antisemitské heslá".

Kardinál Marx vyzýval k väčšej sociálnej angažovanosti a väčšej jednote spoločnosti.

Predseda Centrálnej židovskej rady v Nemecku Josef Schuster uviedol, že nedávne udalosti v Halle, kde 27-ročný neonacista pri pokusu vtrhnúť do synagógy zastrelil dvoch ľudí, vyvolali v židovskej komjnite veľké znepokojenia. Zo strany nemeckej Konferencie ortodoxných rabínov vyšiel aj apel na lepšiu výchovu spoločnosti a stimul k tomu, aby sa antisemitizmus prestal bagatelizovať.

Premiér Spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko Armin Laschet vyzval, aby sa náboženská tematika vrátila do verejného priestoru. "Ak už nebudeme hovoriť o náboženstve - začínajúc predškolským vekom - nebudú náboženské symboly v budúcnosti zrozumiteľné a debata o náboženstve sa stane ešte viac obtiažnejšia."

[back]


(C) TK KBS 2003 - 2020