Od nového školského roka ponúka Rádio LUMEN programové novinky

TK KBS, ino; ml | 11. 09. 2019 13:05Banská Bystrica 11. septembra (TK KBS) Od nového školského roka sa môžu poslucháči katolíckeho rádia tešiť na dve novinky v programovej ponuke. Priestor dostanú nenápadní hrdinovia i rehoľná sestra.

V spolupráci s Občianskym združením Nenápadní hrdinovia Rádio LUMEN pripravuje pondelkový špeciál o osobnostiach, ktoré si vytrpeli útlak od politickej moci v bývalom Československu. Medzi takéto osobnosti patrí napríklad aj Silvester Krčméry, ktorého 6. výročie smrti sme si pripomenuli v utorok 10. septembra 2019. Hovoriť môžeme aj o kňazských osobnostiach - Vladimír Jukl, kardinál Ján Cryzostom Korec a mnohí iní. 

V Žiline otvorili na jar už 11. ročník projektu  pre žiakov základných a stredných škôl s názvom Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom. Témou tohto ročníka je Učitelia vzdorujú neslobode. Autor projektu a historik František Neupauer pri tejto príležitosti pripomenul žiakom v Žiline život blahoslaveného Titusa Zemana, ktorý tiež učil a predstavil život jazykovedkyne Marty Marsínovej, ktorá za totality bola tiež väznená. 

V novej rubrike sa poslucháči dozvedia viac o tom, ako dnešní mladí ľudia objavujú životné príbehy nenápadných hrdinov. Spolu so svojimi učiteľmi sa snažia získať viac informácii o tom, čo prežili a zároveň uvažujú nad tým, aký je odkaz ľudí, ktorí trpeli a svoju mladosť neprežili v slobodnom svete tak, ako je to dnes. Nenápadných hrdinov si môžete vypočuť vždy v pondelok o 8:30 ráno.

Sestra Katarína Krištofová spomína na Rím

Rehoľná sestra Katarína Krištofová sa po 28 rokoch prežitých v Ríme – aj na poste generálnej predstavenej Kongregácie sestier Božského Vykupiteľa  a postulátorky procesu blahorečenia Matky Alfonzy Márie Eppingerovej  je schopná deliť o bohatstvo života prežívané v charizme Matky Alfonzy Márie Eppingerovej (na ktorej blahorečenie čakala rehoľa i verejnosť vyše 60 rokov a konalo sa pred rokom).
 
"Pápež František dnes kresťanov často vyzýva, aby boli prítomní na perifériách života a Matka Alfonza Mária  milovala práve periférie.  Keď dokázala jedna návšteva spisovateľa a protestantského teológa Waltera Nigga v kláštore jej sestier natoľko fascinovať tohto muža, že napísal o Matke Alfonze Márii knihu „Nenápadná svätica“, je to šanca aj cez éter pritiahnuť jej príkladom," uvádza autorka rubriky Andrea Eliášová.

Výročie jej blahorečenia (september 2019), ako aj výročie príchodu sestier Kongregácie Božského Vykupiteľa na Slovensko, je tiež motívom k zavedeniu takejto rubriky do vysielania. Rehoľná sestra Katarína Krištofová každý týždeň v sobotu o 15:50 ponúka duchovné osvieženie v podobe vždy aktuálnej reflexie nad životom v Cirkvi a spoločnosti. Relácia nesie názov Z pokladov ducha matky Alfonzy.

TK KBS informoval Ivo Novák

[back]


(C) TK KBS 2003 - 2019