V Bratislave si desiatky ľudí pripomenuli disidenta Silvestra Krčméryho

TK KBS, rl, phu; ml | 11. 09. 2019 09:43Bratislava 11. septembra (TK KBS/Rádio LUMEN) Pred šiestimi rokmi odišiel do večnosti Silvester Krčméry – skaut, lekár, politický väzeň a katolícky disident, ktorý v dobe komunistického režimu spolu s Vladimírom Juklom zorganizoval na Slovensku rozsiahlu tajnú cirkev. Bol jeden z organizátorov sviečkovej manifestácie. Okrem toho bol zakladajúcim členom spoločenstva Fatima.

V predvečer výročia jeho smrti bola v Bratislave u saleziánov na Miletičovej ulici za neho svätá omša a po nej desiatky ľudí spomínali na túto významnú osobnosť. Podujatie začalo svätou omšou, ktorú celebrovalo päť kňazov. Po nej sa uskutočnila diskusia.

Profesor Vladimír Krčméry spomínal na svojho strýka a odkryl skúsenosť z novej evanjelizácie v Číne a Rusku (za ich obrátenie sa Silvo modlil vo väzení) a ďalší synovec jezuita Peter Záhoranský priblížil pohľad na Silva ako muža modlitby a pravdy. Do diskusie sa zapojilo aj publikum. Sestra Silvestra Krčméryho rozprávala  o bežnom dni v rodine Krčméryovej, ktorý začínal rannou svätou omšou a končil modlitbou. Advokát Allan Böhm  sa dotkol i problematiky nepriechodnosti téz o hrubých čiarach.

Do diskusie sa zapojil aj Evžen Valovič zo Spoločenstva Fatima či František Mikloško. Účastníci hovorili o pravde, spravodlivosti a láske - témach, ktoré sa im spájajú so Silvestrom Krčmérym. Poukázali na to, že bol mužom odvahy, humoru. Vyzdvihli aj jeho spoluprácu so spoluzakladateľom Spoločenstva Fatima, matematikom a tajným kňazom Vladimírom Juklom.

Moderátorom programu bol František Neupauper, hudobná časť podujatia bola pod vedením Petra Janků. Na záver podujatia správca farnosti Maroš Husár SDB poďakoval asi 80 účastníkom podujatia za účasť a prejavil vďačnosť, že môže byť správcom farnosti, ktorej farníkom bol Silvo a kde pred rokmi pôsobil aj bl. Titus Zeman. Organizátorom podujatia bolo OZ Nenápadní hrdinovia, farnosť Miletičová, Spoločenstvo Ladislava Hanusa, Spoločenstvo Fatima, rodina a skautský zbor Silvestra Krčméryho. 

Životný príbeh Silvestra Krčméryho ocenil už aj dnes svätý Ján Pavol II. Rádom sv. Silvestra. Silvo Krčméry získal viacero významných ocenení aj na Slovensku. O jeho živote vznikla pred dvomi rokmi aj divadelná hra Nepolepšený svätec, ktorú napísal Ľubomír Feldek. Hrá sa na doskách Slovenského národného divadla.
Zdroje: Rádio LUMEN, Pavol Hudák / František Neupauer

[back]


(C) TK KBS 2003 - 2020