Vo väznici slávili odpustovú slávnosť svätého Maximiliána M. Kolbeho

TK KBS, ord, gzv; ml | 14. 08. 2019 11:58Hrčiarovce nad Parnou 14. augusta (TK KBS) Personálna farnosť sv. Maximiliána Máriu Kolbeho v Ústave na výkon trestu odňatia slobody Hrnčiarovce nad Parnou slávila uplynulú nedeľu sviatok svojho patróna, ktorému je zasvätená aj väzenská kaplnka.

Pred liturgickým slávením vystúpili s kultúrnym programom odsúdení z hudobného krúžku. Slávnosť pokračovala duchovnými rozhovormi kňazov s odsúdenými. Svätú omšu celebroval generálny vikár Ozbrojených síl a ozbrojených zborov SR Mons. Bartolomej Juhás SDB. Na liturgickom zhromaždení sa zúčastnil riaditeľ ústavu Marek Kresan, archivár arcibiskupského úradu v Trnave Stanislav Žlnay a miestny väzenský dekan.

Generálny vikár, ako slávnostný kazateľ, zameral príhovor na spôsob života svätca, obetavosť z lásky k Bohu. Tak poukázal na zdroj sily tvorivej lásky, ktorá dokáže modelovať naše životné situácie. "Sv. Maximilián počas svojho života bol veľkým ctiteľom Panny Márie, do poľského jazyka vniesol termín „Nepoškvrnená“ (Niepokalana). Pod rovnomenným názvom založil kláštor, ktorý je dodnes najväčším kláštorom rehole Minoritov. V roku 1941 bol ako vplyvná duchovná osobnosť zatknutý a uväznený gestapom. Obetoval svoj život v koncentračnom tábore Osvienčim, kde mnohých povzbudzoval k viere. Zomrel, keď ponúkol svoj život za život otca rodiny Františka Gajovníčka, jedného z jedenástich väzňov, ktorí boli odsúdení k smrti za to, že predtým utiekol z tábora iný väzeň," uviedol vo svojej homíli vikár Juhás.

Zdroj: Ordinariát OS a OZ SR / Gabriel Dzvoňár

[back]


(C) TK KBS 2003 - 2019