Svätyňa ugandských mučeníkov v Munyonyo bola povýšená na baziliku

TK KBS, rv cz, mig; ml | 14. 08. 2019 10:35Uganda 14. augusta (RV CZ) Kostol svätých ugandských mučeníkov v Munyonyo, postavený pred dvomi rokmi, dostal titul Baziliky minor (menšej). So schválením pápeža Františka sa tak stalo dekrétom Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí z 19. júla. O titul pre túto národnú svätyňu požiadal arcibiskup z Kampaly Mons. Cyprián Kizito Lwanga a dekrét slávnostne odovzdal prefekt spomínanej Kongregácie, kardinál Robert Sarah, pri svätej omši počas návštevy Kampale koncom minulého mesiaca pri príležitosti plenárneho zasadnutia Ugandskej biskupskej konferencie. Vatikánsky kardinál pritom vyzdvihol význam tohto pútnického chrámu ako privilegovaného miesta pre stretnutie veriacich s Bohom, najmä prostredníctvom sviatosti zmierenia.

Bazilika je zasvätená 22 ugandským mučeníkom, pážatám a dvoranom kráľa Mwangu z 19. storočia, umučených preto, že sa odmietli stáť milencami homosexuálneho kráľa. V roku 1964 ich svätorečil Pavol VI., ktorý o päť rokov neskôr (31. 7. - 2. 8. 1968) ako prvý pápež Ugandu aj navštívil. Okrem 22 katolíkov, z ktorých najznámejší je svätý katechét Karel Lwanga, v tejto ťažkej dobe podstúpilo mučeníctvo (1885 - 1887) aj 23 anglikánov. Všetci títo svedkovia viery sú uctievaní v oboch kresťanských komunitách tejto krajiny. Túto ekumenickú dimenziu ugandských mučeníkov pripomenul pred štyrmi rokmi počas svojej pastoračnej návštevy pápež František, ktorý tiež požehnal základný kameň súčasnej baziliky.

Čestný titul baziliky prisudzuje Petrov nástupca a spája sa s určitými privilégiami, ako napríklad udeľovanie plnomocných odpustkov, vlastný erb a pápežské indície (kľúče) na úradnej pečati. Chrám však musí spĺňať aj niektoré podmienky, najmä vynikať starostlivosťou o sláveni liturgie a intenzívnou pastoračnou službou, s ktorou súvisí nevyhnutnosť vyššieho počtu kňazov, ktorí tam pôsobia. Titul "baziliky minor" má vo svete vyše 1700 kostolov (Zdroj: RV CZ).

[back]


(C) TK KBS 2003 - 2019