Chaldejskí biskupi vyzývajú po synode k jednote a väčšej účasti laikov

TK KBS, pro; ml | 13. 08. 2019 10:18Kurdistan 13. augusta (TK KBS) Opätovné nastolenie jednoty medzi kresťanmi prostredníctvom komunikácie a dialógu a vytváranie mostov medzi rôznymi etnikami a skupinami, aby sa podporil rozvoj krajiny a ich občanov - tento cieľ si kladú biskupi chaldejskej cirkvi na čele s jej patriarchom, kardinálom Louisom Raphaelom Sakom (na snímke), v závere synody, ktorá sa konala od 3. do 10. augusta v Ankawe, kresťanskej štvrti Erbilu, hlavného mesta irackého Kurdistanu.

Dva dni synody sa vôbec po prvýkrát v histórii chaldejskej cirkvi zúčastnili aj laici - šestnásť veriacich, vrátane troch žien, ktorí sa okrem iného pýtali na spôsob, akým by sa mohli laici podieľať na živote miestnych cirkví.

Biskupi z Iraku, Iránu, Sýrie, Libanonu, Kanadáy a Austrálie považujú za prioritu návrat kresťanských rodín do miest na Ninivskej planine a do Mosulu, zdevastovaných džihádistami. Vyzývajú tamojších kresťanských utečencov, aby nepredávali svoje nehnuteľnosti, pretože sú súčasťou historického a kultúrneho dedičstva v tejto oblasti Iraku.

Do budúcnosti biskupi naliehajú na posilnenie chaldejskej identity v liturgii a jazyku a v roku 2022 plánujú zorganizovať Konferenciu chaldejských laikov, ktorej by na jar budúceho roka mohlo predchádzať stretnutie mladých veriacich z tejto východnej cirkvi.

Chaldejskí biskupi tiež poslali list pápežovi Františkovi, v ktorom potvrdzujú lásku k Petrovmu nástupcovi a vďačnosť za plánovanú návštevu Iraku, ohlásenú na budúci kalendárny rok (Zdroj: Rádio Proglas).

[back]


(C) TK KBS 2003 - 2019