KBS prináša nótu Apoštolskej penitenciárie o význame vnútorného fóra

TK KBS, kbs; ml | 12. 08. 2019 13:35Bratislava 12. augusta (TK KBS) Spovedné tajomstvo je nevyhnutné a nijaká ľudská moc nemá nad ním právomoc ani sa jej nemôže dožadovať. Uvádza to nóta Apoštolskej penitenciárie o význame vnútorného fóra a neporušiteľnosti spovedného tajomstva. V slovenskom preklade ju dnes zverejnila na svojej internetovej stránke www.kbs.sk Konferencia biskupov Slovenska. Ide o dokument, ktorý schválil pápež František.

V úvodnej časti hovorí o dôležitosti vysvetľovania tejto problematiky širokej verejnosti vzhľadom na aktuálne dianie v Cirkvi i spoločnosti, a to aj v súvislosti s existenciou „negatívnych predsudkov“ spojených s výskytom škandálov sexuálneho zneužívania. Na pomoc lepšiemu porozumeniu terminológii a zásadám v tejto oblasti dokument predkladá tri časti - Spovedné tajomstvo; Vnútorné mimosviatostné fórum a duchovné vedenie a Tajomstvá a ďalšie špecifické obmedzenia komunikácie.

Nóta Apoštolskej penitenciárie nezavádza nové prvky cirkevnej praxe, ale vysvetľuje a prehľadným spôsobom orientuje v problematike, ktorá má široký dosah na život jednotlivcov i spoločnosti.

"V čase masívnej komunikácie, keď každá informácia hneď „zhorí“ a s ňou, žiaľ, aj časť života osôb, je nevyhnutné si znovu uvedomiť silu slova, jeho konštruktívnu moc, ale aj jeho deštruktívny potenciál; musíme bdieť, aby spovedné tajomstvo nebolo nikdy a nikým porušené a aby sa úzkostlivo chránila nevyhnutná dôvernosť súvisiaca s vykonávaním služobného kňazstva, majúc ako jediný horizont pravdu a integrálne dobro osôb," píše sa v jednej časti nóty.

NÓTA[back]


(C) TK KBS 2003 - 2019