Family Garden: Rodičia by mali deti vychovávať vlastným príkladom

TK KBS, fga, ml; pz | 12. 06. 2019 09:45Bratislava 12. júna (TK KBS/Rádio LUMEN) Rodičia by mali svoje deti vychovávať vlastným príkladom a nie darčekmi. Nemusia sa pritom báť priznať si pred inými aj chyby. Upozorňuje na to detská psychologička Gabriela Herényiová z Univerzity Komenského. Jej prednáška o správnej výchove ukončila aktuálny cyklus prednášok a svedectiev v poradenskom centre pre rodiny Family Garden v Bratislave.

Pri výchove môže podľa garanta Family Garden Saleziána Mariána Valábka poslúžiť aj Sväté písmo a zdravý rozum. Vychovávať príkladom a nie darčekmi znamená, že deti by mali kopírovať správanie svojich rodičov. Psychologička Gabriela Herényiová vysvetľuje, že ak rodičia svoje deti len dotujú darčekmi, časom nebudú chápať, prečo ich dostávajú. „Tam je ten problém, že deti sú veľmi krehké a vedia vlastne skôr odčítať z tváre rodičov, akoby z toho darčeku niečo si zobrali potom," uviedla.

Psychologička ďalej rodičom odporúča viac deti chváliť a to aj za veci, ktoré by mali byť samozrejmé. Dôležité je tiež podľa nej zostať vo vzťahu k deťom ľuďmi. „Priznať si, že máme chyby, priznať si, že máme nedostatky. A keď dieťa vidí, že rodič prekonal tú svoju slabú stránku, tak sa to bude snažiť robiť aj on," povedal. Z duchovného hľadiska má čo do výchovy povedať aj Božie slovo. Salezián Marián Valábek pripomína, že prvým rodičom je Nebeský otec, ktorý nám zanechal zásady. „To, čo máme zapísané v písme, to nám veľmi pomáha dobre sa rozhodovať," dodal.

V končiacom sa školskom roku ponúklo centrum Family Garden okrem iného päť svedectiev manželov a päť prednášok odborníkov. Tohtoročné témy sumarizuje riaditeľka Family Garden Katarína Baginová. „O komunikácii, odpustení, sexualita, napĺňanie potrieb, bol tu niekto, kto rozprával o bývaní, o financiách," uvieda. Ďalšie svedectvá a prednášky ponúkne Family Garden od septembra. Ich harmonogram zverejnia na svojej stránke. Na webovej stránke sa dozviete viac aj o ďalšej činnosti centra, napríklad o prípravách snúbencov na manželstvo alebo o kurze kresťanského koučingu.

Zdroj: Rádio LUMEN / Ján Heriban

-
Snímka: Ilustračná

[back]


(C) TK KBS 2003 - 2020