Gréckokatolíci v Košiciach vystavili v katedrále vzácny relikviár z Ríma

TK KBS, tasr, ml; pz | 12. 06. 2019 08:49Košice 12. júna (TK KBS/TASR) Vzácny relikviár z Ríma je vystavený v Katedrále Narodenia presvätej Bohorodičky v Košiciach. Košická gréckokatolícka eparchia aj takto pozýva prežiť svätodušný týždeň, ktorý bude trvať do 16. júna.

„Rozhodli sme sa práve v tomto svätodušnom týždni vystaviť k verejnej úcte jedinečný relikviár, ktorý máme zapožičaný z Ríma, v ktorom je asi 144 relikvií rôznych svätých mužov a žien. Zároveň je tam aj relikvia Svätého Kríža. Aby sme v tomto svätodušnom týždni poukázali na to, že svätosť je na dosah, svätosť je možná, aj pre ľudí v dnešnej dobe,“ vysvetlil Martin Mráz, tlačový hovorca eparchie.

V katedrále bude počas celého týždňa program. Eparchia predstaví každý deň jednu rehoľu, ktorá pôsobí v prostredí gréckokatolíckej cirkvi. „Ale nechceme predstaviť len históriu gréckokatolíckej cirkvi, len zakladateľa, ale chceme predstaviť trošku charizmu tejto rehole a poukázať na to, že cesta zasvätených je cestou k svätosti. Je to príkladom aj pre ľudí z dnešnej doby, ako prežívať svoju vieru, svoje kresťanstvo, ako sa koniec koncov stať svätými,“ doplnil Mráz.

Už dnes predstavia sestry služobnice svoju zakladateľku, blaženú Jozafátu Hordaševskú. Tá podľa Mráza zakladala akési prvé materské školy a takto pomáhala nielen deťom, ale celým rodinám v časoch, keď ľudia odchádzali do miest a hľadali nové formy práce.

V relikviári sa nachádzajú okrem časti dreva Svätého Kríža aj relikvie svätých apoštolov Petra a Pavla a ďalších významných svätých a blahoslavených. „Sú tam svätí, ktorí naozaj zahŕňajú nielen mužov a ženy, nielen mníchov a mníšky, ale dokonca aj ženy a matky, ktoré svätosť získali cez službu, cez svoj život v rodine,“ doplnil Mráz.

Svätodušný týždeň vyvrcholí v piatok (14. 6.), ktorý bude zameraný na rodiny. Po svätej liturgii je pre veriacich pripravená aj grilovačka.

Relikviár zostane v Košiciach do konca júna.

[back]


(C) TK KBS 2003 - 2020